Przejdź do przepisu Przejdź do filmu Wydrukuj przepis Baton proteinowyBiałko jest niezbędnym makroskładnikiem odżywczym dla ludzkiego organizmu...
Czytaj WięcejTrądzik: rodzaje, przyczyny, leczenie i wskazówki dotyczące profilaktyki
Trądzik powstaje w wyniku zapalenia skóry. Problem z trądzikiem polega na tym, że w przypadku poważnych wykwitów dochodzi do naruszenia struktury skóry, co może być również bolesne. Wyobraź sobie, że martwisz się za każdym razem, gdy chcesz założyć swój najlepszy strój i czujesz, że trądzik przeszkadza Ci czuć się jak najlepiej. Trądzik nie tylko sprawia, że wyglądamy nieelegancko, ale także wpływa na poziom naszej pewności siebie. Dlatego w idealnym świecie należy zwracać uwagę na pojawienie się trądziku, zarówno u osób młodych, jak i dorosłych, już na samym początku.
Może być kilka przyczyn leżących u jego podłoża. Do najczęstszych należą zmiany hormonalne i przyjmowane leki. Trądzik zaczyna się zwykle w okresie dojrzewania i trwa w wieku dorosłym. Zarówno trądzik młodzieńczy, jak i trądzik dorosłych mają podobne przyczyny. Może się też zdarzyć, że ktoś nie ma trądziku w okresie dojrzewania, a pojawia się on u niego w wieku dorosłym. Trądzik dorosłych może pojawić się w wyniku zmian hormonalnych, czynników stresogennych, etapów życia, takich jak poród, menopauza itp.
Trądzik zazwyczaj pojawia się na twarzy, ramionach, plecach, klatce piersiowej i szyi. Może występować zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Jednak to kobiety mają większe szanse na rozwój trądziku. U prawie 20% osób dotkniętych tym problemem pozostają blizny potrądzikowe. Ponadto, masaż, stres i niepokój mogą pogorszyć trądzik.
Co to jest trądzik i dlaczego mi się przytrafił?
Trądzik to powszechna choroba skóry, która powstaje, gdy mieszki włosowe zatykają się pod skórą łojem, zanieczyszczeniami i martwymi komórkami. W rezultacie powstają cysty, pryszcze i plamy pigmentowe. Zwykle pojawia się, gdy organizm doświadcza zwiększonej produkcji hormonów. Ponieważ sebum lub olejek z twarzy miesza się z martwymi komórkami skóry i włosami, tworzą one grudki i pękają, otwierając skórę. Trądzik to nie to samo, co pryszcze. Mogą być używane zamiennie, ale mają różne znaczenie i charakter. Trądzik jest stanem chorobowym samym w sobie, natomiast pryszcze są jednym z jego objawów. Krosty można nazwać mniej nasiloną formą trądziku zapalnego.
U każdej osoby trądzik rozwija się inaczej. Nasilenie trądziku jest większe w okresie dojrzewania. Trądzik może jednak występować z przerwami do 30 roku życia, a nawet dłużej. Dlatego przed podjęciem decyzji o leczeniu należy znaleźć przyczynę trądziku.
Jaki mam rodzaj trądziku?
Możesz zauważyć, że trądzik występujący na Twojej twarzy nie zawsze jest podobny do tego, który spotykasz u innych osób. W rzeczywistości istnieją różne rodzaje trądziku o odmiennym wyglądzie, objawach i sposobach leczenia. Znajomość rodzaju trądziku pomaga w wyborze najlepszych dla Ciebie metod leczenia.
1. ZaskórnikiZaskórniki
to nierówności skóry lub zaskórniki spowodowane trądzikiem. Otwarte zaskórniki zawierają nadmiar oleju i martwe komórki skóry. Ciemny kolor jest wynikiem nierównomiernego odbijania światła od zatkanych mieszków włosowych. Zanieczyszczenia znajdujące się wewnątrz zaskórników często ulegają utlenieniu.
2. Białe zaskórnikiBiałe zaskórniki
pozostają całkowicie zatkane lub zamknięte na powierzchni skóry. W związku z tym nie wystawiają się na działanie powietrza. Ten stan skóry powstaje, gdy ropa i komórki skóry blokują otwór zatkanego mieszka włosowego. W rezultacie pojawiają się zwykle białe lub kolorowe zgrubienia.
3. BrodawkiPadawki
mają charakter zapalny i pojawiają się na skórze jako małe czerwone lub różowe grudki. Ten rodzaj pryszczy może być wrażliwy na dotyk. Wybieranie lub wyciskanie może zaostrzyć stan zapalny i spowodować powstanie blizn. Obecność znacznej liczby grudek może wskazywać na trądzik o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego. Zazwyczaj jest on jednak pozbawiony białej ropnej wydzieliny.
4. KrostkiKrostki
to kolejny rodzaj krostek zapalnych. Mają wygląd przypominający białą główkę z czerwonym pierścieniem wokół guzka. Zazwyczaj grudka jest wypełniona białą lub żółtą ropą. Wyrywanie lub wyciskanie krost może powodować powstawanie blizn lub ciemnych plam.
5.
Trądzikgrzybiczny (Pityrosporum folliculitis)
Ten rodzaj trądziku może wystąpić w wyniku przerostu drożdżaków w mieszkach włosowych. W rezultacie są one podatne na swędzenie i podrażnienia.
6. GuzkiGuzki
to wyraźne, zapalne pryszcze o twardej konsystencji. Wnikają głęboko pod skórę i zazwyczaj są bolesne. Jest to ciężka postać trądziku.
7. CystyCysty
to wyraźne, wypełnione ropą zmiany, które wyglądem przypominają czyraki. Wyglądają jak guzki, mogą być bolesne i powinny być leczone przez dermatologa ze względu na możliwość powstania blizn. U osób, u których pojawiają się guzki i torbiele, zwykle diagnozuje się ciężką postać trądziku.
Czy mój trądzik jest poważny?
O ciężkiej postaci trądziku można mówić w przypadku zbyt dużej liczby wykwitów, które mogą obejmować plecy, klatkę piersiową, twarz, szyję i linię żuchwy. Czasami pojawiają się one także na pośladkach. W przeciwieństwie do trądziku łagodnego lub umiarkowanego, trądzik ciężki sięga głęboko w skórę, powodując bolesne wykwity. Zamiast drobnych wykwitów, po ustąpieniu trądziku częściej pojawiają się blizny.
Osoby z ciężkim trądzikiem mogą zauważyć na swojej skórze wiele zaskórników, wągrów i pryszczy. Mają one tendencję do uporczywego powstawania i nie reagują na większość metod leczenia trądziku. Osoby cierpiące na tę chorobę mogą zauważyć niewielki obrzęk, zaczerwienienie lub stan zapalny skóry oraz torbiele. Co więcej, co gorsza, pojedyncza cysta lub pryszcz utrzymuje się miesiącami.
Jak leczyć trądzik?
Stadium trądziku pierwotnego lub łagodnego
Jeśli na czystej twarzy znajdziesz 1 lub 2 duże pryszcze, to jest to etap trądziku pierwotnego lub łagodnego. Na szczęście dla większości osób początkowe fazy trądziku leczą domowe sposoby i kremy dostępne w aptekach. Staraj się nie wyskakiwać, nie wyciskać ani nie dłubać w pryszczach. Leczenie pierwszych oznak trądziku może także zapobiec powstawaniu blizn. Możesz powstrzymać rozprzestrzenianie się trądziku, gdy pojawiają się pierwsze jego oznaki, stosując jedną z poniższych strategii leczenia:
Niektóre metody leczenia "zrób to sam
1. Zielona herbataStosowane
miejscowo flawonoidy i taniny zawarte w zielonej herbacie zapobiegają stanom zapalnym i drobnoustrojom wywołującym trądzik. Ponadto liczne badania wykazały, że stosowanie 2-3% wyciągu z zielonej herbaty na skórę zmniejsza wydzielanie sebum i liczbę pryszczy u osób cierpiących na trądzik.
Jak stosować zieloną herbatę na trądzik?
- Zanurz torebki z zieloną herbatą na 3-4 minuty we wrzącej wodzie.
- Pozostaw herbatę do ostygnięcia.
- Nałóż ją na twarz za pomocą wacika lub rozpylacza.
- Pozostaw na twarzy przez 10 minut, a następnie spłucz wodą.
- Stosuj 1-2 razy dziennie, w zależności od potrzeb.
2.
OlejkieteryczneOtrzymując
właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, olejki eteryczne mogą pomóc w szybkim usunięciu pryszczy. Na przykład, 5% żel z olejkiem z drzewa herbacianego jest prawie sześciokrotnie skuteczniejszy w zmniejszaniu nasilenia trądziku. Ponadto, w wyniku szczegółowego przeglądu naukowego odkryto, że olejki eteryczne z drzewa herbacianego, cynamonu, róży, lawendy i goździków skutecznie zwalczają bakterie wywołujące trądzik. Większość olejków eterycznych jest jednak skoncentrowana. W związku z tym przed użyciem należy je rozcieńczyć olejkiem nośnikowym.
3. Leki bez receptyWiększość
łagodnych i umiarkowanych przypadków trądziku można leczyć kremem z nadtlenkiem benzoilu. Eliminuje on mikroorganizmy, przyspiesza naprawę skóry i zmniejsza wydzielanie sebum. Ponadto można kupić płyn do mycia twarzy z kwasem salicylowym, który usuwa zaskórniki i wągry. Może on również zmniejszyć stan zapalny i podrażnienia. Inny kwas stosowany miejscowo, zwany kwasem azelainowym, wzmacnia komórki okładzinowe mieszków włosowych, zmniejsza rozwój bakterii i eliminuje nadmiar sebum.
4. AloesAloe
vera zawiera lupeol, kwas salicylowy, azot mocznikowy, kwas cynamonowy, fenole i siarkę, które zapobiegają rozwojowi mikroorganizmów wywołujących pryszcze. Według badań, połączenie 50% żelu aloesowego z kremem tretinoinowym było bardziej skuteczne w usuwaniu pryszczy niż sam krem tretinoinowy. Krem tretinoinowy jest lekiem przeciwtrądzikowym wytwarzanym na bazie witaminy A.
Drugorzędne stadium trądziku
Leczenie ciężkich przypadków trądziku powinno być prowadzone przez wykwalifikowanego lekarza. Nie można go wyleczyć domowymi sposobami ani stosując kremy na pryszcze z lokalnych sklepów. W przypadku ciężkiego trądziku zwykle stosuje się jedną z poniższych metod leczenia:
1. Izotretynoina
Silny retinoid doustny stosowany w leczeniu ciężkiego trądziku torbielowatego i trądziku, który nie reaguje na poprzednie leki i terapie. Jego działanie polega na zmniejszeniu wydzielania sebum. Jednak zauważalne różnice mogą pojawić się dopiero po 1-2 miesiącach. Kapsułki izotretynoiny przyjmuje się dwa razy dziennie przez 15-20 tygodni. Większość osób może zaprzestać przyjmowania tego leku po dwóch miesiącach. Jeśli jednak dojdzie do nawrotu ciężkiego zapalenia trzustki, rozpoczyna się drugi kurs leczenia.
Izotretynoina jest lekiem podlegającym ścisłej kontroli, który może wywoływać działania niepożądane. Dlatego pacjent musi podpisać formularz zgody, w którym informuje o potencjalnych skutkach ubocznych. Możliwe działania niepożądane to suchość skóry, spierzchnięte usta, krwawienia z nosa, nieprawidłowości w rozwoju płodu i zmiany nastroju. Ponadto pacjenci stosujący izotretynoinę muszą unikać suplementów witaminy A, ponieważ mogą one powodować toksyczność witaminy A.
2. Antybiotyki doustnePacjentom
z ciężkim trądzikiem można przepisać antybiotyki doustne na okres sześciu miesięcy. Konsekwentne przestrzeganie zaleceń zawartych w kursie leczenia powoduje zmniejszenie populacji bakterii P. Acnes. Na początku dawka leku będzie wysoka. Następnie, w miarę ustępowania trądziku, dawka będzie stopniowo zmniejszana. Antybiotyki mogą powstrzymać rozwój zarazków i zmniejszyć stan zapalny. Ponadto, dzięki antybiotykom możliwe jest rutynowe leczenie ciężkiego trądziku. Skutecznymi antybiotykami są erytromycyna i tetracyklina.
3. Wstrzyknięcie kortykosteroidów
Zapalona torbiel może być leczona przez specjalistę za pomocą zastrzyku z rozcieńczonego kortykosteroidu. Silna torbiel trądzikowa może eksplodować i spowodować powstanie głębokich blizn. Dlatego zastrzyk może pomóc w zmniejszeniu bliznowacenia i stanu zapalnego w ciężkich postaciach trądziku. Może także przyspieszyć proces gojenia, a w ciągu kilku dni torbiel ulegnie rozpuszczeniu.
4. Miejscowe środki przeciwdrobnoustrojowe i retinoidyTopowe
środki przeciwdrobnoustrojowe również zmniejszają liczbę bakterii P. acnes u osób cierpiących na trądzik o nasileniu łagodnym do ciężkiego. Klindamycyna i sulfacetamid sodu to dwa przykłady.
Retinoidy stosowane miejscowo są pochodnymi witaminy A. Dermatolog może przepisać retinoid stosowany miejscowo. Takie leczenie może oczyścić pory i zapobiec tworzeniu się białych i czarnych zaskórników. Przykładami retinoidów stosowanych miejscowo są adapalen, tazaroten i tretinoina.
Trzeciorzędowe stadium trądziku i zabiegi kosmetycznePo
oczyszczeniu się ceryi uwolnieniu
się od trądziku, pozostają po nim ślady.Niestety, często pozostają po nich blizny i ślady po trądziku. W większości przypadków te plamy pigmentowe i przebarwienia znikają bez żadnego leczenia. Blizny potrądzikowe są jednak trwałe. Można poprawić teksturę skóry i sprawić, że blizny będą mniej widoczne, ale nie znikną całkowicie.
1. Wypełniacze
Dermatolodzy mogą poprawić wygląd wgłębionych blizn potrądzikowych, wypełniając je kolagenem lub tłuszczem. Daje to tymczasowe rezultaty, które utrzymują się od 6 do 18 miesięcy. Ponadto, wypełniacze bogate w kwas hialuronowy poprawiają teksturę skóry. Aby jednak uzyskać trwałe efekty, konieczne może być wstrzykiwanie wypełniaczy co kilka miesięcy.
2. Peeling chemicznyPeeling chemiczny
zalicza się do zabiegów odnowy biologicznej, które zmniejszają widoczność trądziku poprzez usuwanie warstw skóry. W ten sposób umożliwia się organizmowi wytwarzanie nowych komórek skóry. Nie nadaje się on do leczenia głębokich blizn potrądzikowych, ponieważ peeling chemiczny usuwa tylko wierzchnią warstwę skóry. Możesz jednak poddać się temu zabiegowi, jeśli cierpisz na prawie płaskie blizny.
3. Micro-NeedlingRolka
z igłami jest przesuwana ręcznie po zagłębionych bliznach potrądzikowych i nakłuwa skórę. W miarę gojenia się skóry dochodzi do zwiększonej produkcji kolagenu, który później zakrywa blizny. W rezultacie w ciągu dziewięciu miesięcy można zauważyć stopniowe zmiany w wyglądzie blizn.
Czynniki prowadzące do powstawania trądziku
1. Nadmiar
androgenówW
okresie
dojrzewania nasz organizm zaczyna wytwarzać zwiększone ilości hormonu androgenu, który stymuluje gruczoły tłuszczowe, przez co stają się one bardziej widoczne. W rezultacie powiększony gruczoł zwiększa produkcję sebum. Nadmiar sebum zatyka pory i mieszki włosowe. Może to powodować powstawanie zaskórników lub białych wągrów. W większości przypadków bakterie Propionibacterium acnes (P. acnes) żywią się łojem, wywołując infekcje i stany zapalne.
2. Niezdrowa dietaSpożywanie
pokarmów o dużej zawartości cukrów prostych może wywołać trądzik. Badania sugerują, że wysoki indeks glikemiczny może pogarszać trądzik. Ponadto pokarmy te powodują zwiększone wydzielanie insuliny. Insulina z kolei pobudza produkcję androgenów. Dlatego też zwiększone wydzielanie androgenów powoduje, że skóra staje się bardziej tłusta.
W związku z tym słodycze, takie jak czekoladki i mithais oraz gotowe przekąski, należy spożywać z umiarem. Pokarmy bogate w witaminy mogą pomóc w zmniejszeniu infekcji. Mogą one również zmniejszyć stan zapalny skóry.
3.
MiesiączkaZmiany
hormonalne
zachodzącepodczas cyklu miesiączkowego powodują zaostrzenia trądziku na kilka dni przed miesiączką. W środku cyklu miesiączkowego zwiększony poziom progesteronu stymuluje produkcję sebum. To z kolei powoduje zatykanie porów. Ponadto w trakcie cyklu miesięcznego poziom hormonu testosteronu jest zwykle wysoki. To również przyczynia się do wrażliwości gruczołów łojowych.
4. LekiLeki systemowe
i środki farmakologiczne wywołują trądzik. Niektóre z nich to leki przeciwgruźlicze, przeciwdepresyjne, antybiotyki i kortykosteroidy.
U niektórych osób przyjmowanie doustnych kortykosteroidów zwiększa namnażanie się drożdżaków w obrębie mieszków włosowych. W rezultacie pory zatykają się drożdżami i ropą, co prowadzi do trądziku grzybiczego. Poważny trądzik u sportowców jest często wynikiem wstrzykiwania sterydów anabolicznych. Należą do nich nandrolon, stanozolol i danazol. Trądzik może pojawić się nawet w ciągu kilku pierwszych miesięcy przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych.
5. Styl życiaTwój styl
życia ma wpływ na pojawienie się, czas trwania i nasilenie trądziku. Obejmuje on zmienne pory snu, brak ruchu, spożywanie alkoholu, stosowanie tłustych kosmetyków i palenie papierosów. Badania wykazały, że palacze są bardziej narażeni na trądzik niż osoby niepalące. Co więcej, zwiększony stres związany z intensywnym trybem życia nasila nasilenie istniejącego trądziku. Niepokój i stres powodują wzrost produkcji kortyzolu i adrenaliny, które zaostrzają trądzik, dlatego staraj się ich unikać.
Co należy z tym zrobić?
Zawsze pamiętaj, że Twoja podróż w walce z trądzikiem nie ogranicza się do jednego, identycznego kroku. Zależy ona od nasilenia, przyczyny i trwałości trądziku. Oto przewodnik po tym, co należy robić przed, w trakcie i po trądziku.
Pierwotne zarządzanie trądzikiemPrewencja
jest zawsze lepsza niż leczenie. Dbaj więc o zdrowie swojej skóry, aby trądzik nie pojawił się w ogóle. Mówiąc prościej, możesz zacząć już teraz, zmniejszając prawdopodobieństwo wystąpienia trądziku dzięki poniższym prostym krokom:
Możesz zapobiec trądzikowi lub ograniczyć jego występowanie, identyfikując jego przyczynę. Ponadto zidentyfikowanie czynników wywołujących trądzik może pomóc w zmniejszeniu jego nasilenia. Jednak najważniejsze jest, aby dbać o zdrowie skóry od wewnątrz. Jeżeli stosujesz kwasy lub aktywne cząsteczki w celu zapobiegania lub leczenia trądziku, pamiętaj, aby używać ich z umiarem. Nadmiar może uszkodzić barierę ochronną skóry.
Dieta i hormonyHormony
mogą odgrywać istotną rolę w rozwoju trądziku. Utrzymanie hormonów pod kontrolą może pomóc w walce z trądzikiem. Na poziom hormonów wpływa kilka czynników. Dieta i PCOD to niektóre z powszechnie znanych przyczyn. Zmiany w składzie tkanki tłuszczowej również mogą przyczyniać się do zmian hormonalnych.
Dodatkowo, spożywanie nadmiaru cukrów prostych i tłustych pokarmów może pogorszyć trądzik. Dzieje się tak, ponieważ te produkty spożywcze przyczyniają się do zwiększenia produkcji insuliny i androgenów. W rezultacie zwiększa się wydzielanie oleju lub łoju, co prowadzi do powstania trądziku. Dlatego tak ważne jest, aby stosować zdrową dietę.
Żywność bogata w przeciwutleniacze, takie jak witamina C, może zmniejszyć trądzik dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym i przeciwzapalnym. Ponadto, tłuszcze omega-3 i błonnik również mogą przyczynić się do zmniejszenia trądziku. Jednak u niektórych osób niektóre pokarmy mogą wywoływać stan zapalny. Badania pokazują, że takie zapalne pokarmy mogą pogarszać trądzik. Należą do nich nabiał, pokarmy bogate w gluten, pokarmy tłuste i cukry proste. Dlatego zaleca się konsultację z lekarzem w celu wykluczenia wszelkich możliwych czynników wywołujących stan zapalny.
Stres i senStres
ibrak snu mają znaczący wpływ na trądzik. Badania sugerują, że stres może zwiększać poziom kortyzolu. Może to zatem pobudzać układ odpornościowy i powodować stan zapalny. Prostym rozwiązaniem jest opanowanie stresu i zapewnienie sobie odpowiedniej ilości snu.
LekiBadania
wykazują, że niektóre leki mogą pogarszać trądzik. Należą do nich antybiotyki, witamina B12, tabletki antykoncepcyjne. Przed rozpoczęciem przyjmowania leków hormonalnych, takich jak tabletki antykoncepcyjne, porozmawiaj z lekarzem, aby zapobiec ewentualnym skutkom ubocznym.
Ochrona przeciw
słonecznaZawsze używaj kremu zfiltrem przeciwsłonecznym, wychodząc na zewnątrz. Powinien on mieć wysoki współczynnik ochrony przeciwsłonecznej. W wilgotnym środowisku dobrze jest stosować produkt łagodny i nie zawierający olejków. Należy również pamiętać o stosowaniu niekomedogennych produktów do pielęgnacji skóry. Produkty niekomedogenne pozwalają skórze oddychać i utrzymywać odpowiedni poziom nawilżenia. Porozmawiaj ze swoim dermatologiem i dowiedz się, które produkty najlepiej pasują do Twojej skóry.
Najważniejsze informacje
Trądzik jest zapalną chorobą skóry. Występuje zarówno w okresie dojrzewania, jak i w wieku dorosłym. Najczęściej dochodzi do niego, gdy pory i mieszki włosowe zostają zatkane bakteriami, olejem i martwymi komórkami skóry. W rezultacie trądzik pojawia się w postaci cyst, guzków, pryszczy, zaskórników i zaskórników białych. Dotykanie lub wyskakiwanie pryszczy prowadzi do wtórnego zakażenia i powstawania blizn. W skrajnych przypadkach trądzik trwa miesiącami i szybko się rozprzestrzenia. Jest to wskaźnik ciężkiego trądziku. Blizny powstałe w wyniku ciężkiego trądziku są trwałe. Można jednak skorzystać z wypełniaczy, peelingów chemicznych lub zabiegów mikroigłowania.
Przestrzeganie zdrowej i zrównoważonej diety może pomóc w zmniejszeniu nasilenia trądziku. Istotne jest jednak także określenie możliwych czynników wywołujących trądzik, które różnią się w zależności od osoby. Dlatego w razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z dermatologiem. Ponadto, w walce z trądzikiem może pomóc indywidualnie dobrana terapia skóry.
Tagi: TrądzikFaktory prowadzące do trądzikuZdrowieiformaTradycje trądzikuTypy trądziku
Komentarze (0)