Najnowsze artykuły

Niedoczynność tarczycy - plan diety...

Niedoczynność tarczycy może być wyzwaniem do zarządzania, ponieważ żywność, którą spożywasz, ma wpływ na skuteczność leczenia. Chociaż...

Czytaj Więcej

Co to jest kwasowość: Objawy, leczenie i domowe sposoby

Często słyszymy, jak ludzie mówią: "Mam problemy z nadkwasotą". Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co oni przez to rozumieją? Co się dzieje, gdy ktoś mówi, że cierpi na zakwaszenie organizmu? Jak powstają zakwasy? Co można zrobić, aby złagodzić cierpienie spowodowane zakwaszeniem organizmu? Aby odpowiedzieć na wszystkie te pytania, musisz najpierw zrozumieć, co oznacza zakwaszenie organizmu.

Co to jest kwasowość?

Pokarm, który spożywamy, trafia do żołądka przez przełyk. Gruczoły żołądkowe w żołądku wytwarzają kwas, który jest niezbędny do trawienia pokarmu. Kiedy gruczoły żołądkowe wytwarzają więcej kwasu niż potrzeba do procesu trawienia, odczuwasz pieczenie poniżej mostka. Ten stan jest powszechnie nazywany kwasowością.

Kwasowość, zwana również refluksem żołądkowym, to stan, który charakteryzuje się zgagą odczuwaną w okolicy dolnej części klatki piersiowej. Jest to częsty stan, który występuje, gdy kwas żołądkowy przepływa z powrotem do przewodu pokarmowego. Najczęstszym objawem refluksu jest uczucie pieczenia w klatce piersiowej i ból. Podczas gdy większość ludzi cierpi z powodu bólu, nie zdają sobie sprawy z tego, że niewłaściwe wybory dotyczące stylu życia są główną przyczyną kwasowości.

Jeśli objawy zakwaszenia występują częściej niż dwa razy w tygodniu, lekarz może zdiagnozować u Ciebie chorobę refluksową przełyku lub GERD. Przewlekła kwaśność może prowadzić do poważnych zagrożeń, które obejmują:

  • Uszkodzenie przełyku: Przełyk jest rurą, która łączy usta z żołądkiem. Kiedy kwas przesuwa się z powrotem w górę i dostaje się do przełyku, ustawia scenę dla wrzodów przełyku, zapalenia przełyku, zwężenia przełyku i przełyku Barretta.Zwiększone ryzyko raka przełyku, co jest bardziej prawdopodobne, jeśli masz historię choroby w rodzinie.Refluks kwasowy może zużywać szkliwo zębów i prowadzić do ubytków.

Przyczyny kwasowości

Kwasowość jest spowodowana nadmierną produkcją kwasu w żołądku przez gruczoły żołądkowe. Czynniki, które powodują kwasowość obejmują:

1. Niezdrowe nawyki żywieniowe

  • Pomijanie posiłków lub jedzenie o nieregularnych porachJedzenie tuż przed snemOdchudzanieSpożywanie pikantnych potrawWysokie spożycie soli kuchennejDieta uboga w błonnik pokarmowy

2. Nadmierne spożycie niektórych pokarmów

  • Napoje takie jak herbata, kawa, napoje gazowane, napoje bezalkoholoweNiezwykle pikantne potrawyDużo tłuszczu, np. pizza, pączki, potrawy smażone.

3. Skutki uboczne niektórych leków tymczasowych, jak również istniejących leków.

Obejmuje to leki takie jak

  • Niesterydowe leki przeciwzapalneLeki na wysokie ciśnienie krwiAntybiotykiLeki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe

4. Zaburzenia żołądka, takie jak choroba refluksowa przełyku, nowotwory, choroba wrzodowa, między innymi.

5. Inne przyczyny to m.in.

  • Spożywanie niewegetariańskiej żywnościNadmierny stresBrak snuCzęste palenie papierosówBrak ćwiczeń fizycznychCzęste spożywanie alkoholu

Ludzie, którzy cierpią na schorzenia takie jak astma, cukrzyca, zaburzenia tkanki łącznej i inne, są bardziej podatni na zakwaszenie organizmu. Jest to również częsty problem u osób otyłych, kobiet w ciąży oraz kobiet w okresie menopauzy.

Objawy kwasowości

Objawy kwasowości różnią się w zależności od osoby. Większość rzeczy, które przyczyniają się do powstawania gazów, prowadzą również do zakwaszenia organizmu, co oznacza, że objawy gazu i zakwaszenia są prawie podobne. Podczas gdy najczęstsze objawy refluksu kwasowego to ból w klatce piersiowej i uczucie pieczenia poniżej mostka, istnieją inne objawy, które nie są rzadkie. Objawy kwasowości obejmują następujące elementy:

  • Uczucie pieczenia i ból w żołądkuUczucie pieczenia i ból w gardleTrudności w połykaniu lub uczucie utknięcia jedzenia w gardleCzęste bekanie lub czkawka bez wyraźnego powoduUczucie pieczenia i ból w klatce piersiowejRegurgitacja: Przedłużający się kwaśny smak w ustach lub gorzki smak kwasu, który spływa do gardła i jamy ustnejCiężkość po posiłkuNudnościNawrotyZaparciaNiestrawnośćZły oddechNiestabilność

Objawy nadkwaśności obejmują:

  • Zgaga: Uporczywy ból lub dyskomfort, który przenosi się z żołądka do klatki piersiowej, a czasem nawet do gardła.Przewlekły dyskomfort w nadbrzuszuKrwawy lub czarny stolec, któremu często towarzyszą krwawe wymiotyZamroczenie, suchy kaszel, chrypka lub przewlekły ból gardłaUtrata wagi bez wyraźnej przyczyny

Podczas gdy objawy kwasowości w klatce piersiowej jest najczęściej diagnozowane jako kwasowość, zawsze zaleca się wizytę u lekarza, jeśli objawy są trwałe. Lekarz postawi diagnozę, wykonując zdjęcie rentgenowskie przełyku i żołądka lub wykonując endoskopię górnego odcinka przewodu pokarmowego i zaproponuje leczenie.

Leczenie nadkwaśności

Podczas wizyty u lekarza objawy są rozpatrywane w celu ustalenia, czy masz kwasowość lub czy jest to możliwe powikłanie innego problemu. W oparciu o swój stan i głębokość problemu refluksu kwasu,

  • Zostanie Ci przepisany lek zobojętniający, który zawiera glin, wapń lub magnez.Lekarz może również zasugerować stosowanie leków blokujących receptory histaminowe (blokery receptora H2), takich jak cymetydyna, nizatydyna, ranitydyna i famotydynaJeśli stan jest ciężki, inhibitory pompy protonowej mogą być przepisaneJeśli stan jest bardzo ciężki, lekarz może zasugerować operację wagotomii, która pomaga zmniejszyć produkcję kwasu w żołądku.

Twój dostawca usług medycznych może być w stanie zasugerować pewne do's i don'ts w oparciu o swój stan zdrowia, które pomogą Ci kontrolować kwasowość.

Domowe sposoby walki z nadkwaśnością

Kwasowość jest częstym problemem, z którym większość z nas boryka się przynajmniej raz w życiu. Większość z nas woli domowe środki zaradcze niż leki. Niektóre z domowych środków zaradczych na refluks kwasowy obejmują następujące elementy.

  • Woda kokosowa: Ten smaczny smakołyk jest znany z łagodzenia żołądka i układu trawiennego. Weź co najmniej dwie szklanki dziennie.Sok arbuzowy: Jest to świetne rozwiązanie, aby przeciwdziałać kwasowości. Możesz wziąć szklankę soku arbuzowego ze śniadaniem.Świeży sok z limonki, który jest przyjmowany co najmniej godzinę przed obiadem, pomaga zmniejszyć niepokój spowodowany kwasowością.Szklanka maślanki po pikantnym posiłku pomaga zmniejszyć niepokój, ponieważ maślanka zawiera kwas mlekowy, który normalizuje kwasowość w żołądkuMożesz albo chrupać kilka liści bazylii, albo gotować je w wodzie i często pić, aby zmniejszyć refluks kwasowy. Możesz również zrobić to z liśćmi mięty.Pij szklankę letniej wody po każdym posiłkuWłącz banana, ogórka i jogurt do swojej diety. Są one znane, aby dać natychmiastową ulgę od acidity.Surprisely, ssanie na kawałek goździka, gdy masz kwasowość pomaga zmniejszyć objawy.Ginger pomaga w trawieniu. Użyj imbiru w kuchni lub zagotuj go w szklance wody, zredukuj do połowy szklanki i spożyj wodę.Kminek jest doskonałym lekarstwem na kwasowość. Chrup trochę kminku lub ugotuj łyżeczkę kminku w szklance wody. Gotować, aż woda jest zmniejszona do połowy. Pij to na pusty żołądek.Spróbuj gumy do żucia! Jakkolwiek niewiarygodnie to brzmi, guma do żucia wytwarza ślinę, która pomaga przesuwać pokarm przez przełyk.Weź łyżkę stołową octu jabłkowego z szklanką wody codziennie rano na pusty żołądek.Pij co najmniej dwa litry wody dziennie.

Główną przyczyną kwasowości jest styl życia, a zatem najważniejszym środkiem zaradczym jest zmiana stylu życia. Zmiany stylu życia, które mogą pomóc, obejmują:

  • Utrata wagi, jeśli masz nadwagę lub jesteś otyłySpożywanie zdrowej żywnościUtrzymywanie regularnego czasu jedzenia z kolacją kończącą się co najmniej dwie do trzech godzin przed snemJedzenie małych, regularnych posiłkówPrzestrzeganie diety low-carbUnikanie pokarmów, które wywołują kwasowość, takich jak surowa cebula i soki cytrusoweUnikanie kofeiny i napojów gazowanychUnikanie spania na prawym bokuZmniejszenie palenia tytoniu i spożywania alkoholuProwadzenie aktywnego umysłu i ciałaRozpoczęcie działań łagodzących stresStaraj się unikać leków, które wywołują kwasowość.

Zatorowość płucna, zapalenie płuc, zawał serca, ból ściany klatki piersiowej i inne dolegliwości w klatce piersiowej mogą być łatwo mylone z refluksem żołądkowym. Jeśli domowe sposoby nie pomagają w zmniejszeniu objawów kwaśności, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Podsumowanie

Kwasowość lub refluks kwasowy to powszechny problem, z którym boryka się większość z nas, niektórzy na co dzień. Najczęściej zakwaszeniu organizmu towarzyszą gazy. Może być również odwrotnie. Najczęstszą przyczyną refluksu kwasowego jest spożywanie niezdrowej żywności, której towarzyszy alkohol i palenie papierosów. Jedzenie z dużą ilością tłuszczu i przypraw powoduje uczucie pieczenia w klatce piersiowej, co jest częstym objawem refluksu.

Gdy objawy są łagodne, domowe sposoby pomagają złagodzić dyskomfort spowodowany nadmiarem produkowanego kwasu. Możesz również przejąć kontrolę nad refluksem kwasowym poprzez wprowadzenie kilku zmian w stylu życia. Jeśli jednak objawy są poważne, może być potrzebna natychmiastowa pomoc lekarska.

Refluks kwasowy, sam w sobie, nie jest poważnym stanem. Ale przewlekła kwaśność może powodować inne problemy zdrowotne, które mogą uszkodzić przełyk. Kwasowość może być mylona z innymi problemami związanymi z klatką piersiową, które mogą być śmiertelne. Zaleca się wizytę u lekarza, jeśli objawy kwaśności utrzymują się nawet po zażyciu leków.