Najnowsze artykuły

Przepis: Baton proteinowy

Przejdź do przepisu Przejdź do filmu Wydrukuj przepis Baton proteinowyBiałko jest niezbędnym makroskładnikiem odżywczym dla ludzkiego organizmu...

Czytaj Więcej

Fasola Adzuki: Właściwości odżywcze i korzyści zdrowotne

Fasola adzuki jest smaczną i pożywną rośliną strączkową o jasnej barwie. Jest uniwersalnym składnikiem wielu dań, zarówno słodkich, jak i wytrawnych. Fasola ta występuje w różnych kolorach, takich jak brązowy, fioletowy, czarny, czerwony, zielony, biały, a także w unikalnych kombinacjach tych kolorów. Pięknie zabarwiona powłoka fasoli adzuki jest bogata w przeciwutleniacze. Ponadto mają właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Co więcej, mają bogaty profil składników odżywczych i są znane ze swojej korzystnej roli w leczeniu powszechnych chorób związanych ze stylem życia, takich jak cukrzyca, choroby serca i otyłość.

Mieszkańcy Azji Wschodniej wykorzystują fasolę Vigna angularis lub adzuki jako część swojej tradycyjnej żywności. Ze względu na zawartość składników odżywczych fasolę adzuki nazywa się "czerwoną perłą wśród zbóż". Jest drugą najbardziej poszukiwaną rośliną strączkową w Japonii.

Co to jest fasola adzuki?

Fasola adzuki znana jest również jako fasola azuki, fasola czerwona moong, fasola czerwona i fasola adzuki. Czerwona fasola moong i fasola adzuki są blisko spokrewnione, ponieważ należą do tego samego rodzaju (Vigna). Chociaż każdy gatunek jest inny, fasola czerwona może być inną nazwą fasoli adzuki. Fasola ta jest mała i ma orzechowy, nieco słodszy smak.

Fasola podobna do fasoli adzuki

Fasola Kidney

Fasola Kidney jest większa i ma wyraźny kształt nerki. Ponadto ma wyższą zawartość węglowodanów, białka i błonnika niż fasola adzuki. Ponadto po ugotowaniu zachowuje swój kształt i smak.

Inne fasole

Fasola biała cowpea, fasola brązowa cowpea, fasola pinto, fasola moong, fasola czarna turtle, fasola cannellini i fasola czerwona są podobne do fasoli adzuki. Jednak biała krowa ma najwyższą zawartość białka spośród nich wszystkich.

Właściwości odżywcze fasoli adzukiZiarna fasoli adzuki

są bogate w białko, błonnik, żelazo i witaminy z grupy B.

Ponadto zawierają polifenole.

Ponadto zawiera polifenole, antocyjany, garbniki, flawonoidy i saponiny. Składniki te nadają im bogaty potencjał antyoksydacyjny.

Wartość odżywczaWartość odżyw

cza

na 100 g fasolki adzuki

:
  • Energia - 329 Kcal
  • Węglowodany - 63 g
  • Białko - 20 g
  • Tłuszcz ogółem - 0,5 g
  • Błonnik - 13 g

Witaminy i minerały

Fasola adzuki

zawiera również spore ilości

witamin i minerałów

:

  • Żelazo: 27% DV
  • Witamina B6: 20%
  • Potas: 35% DV
  • Magnez: 31% dziennego spożycia
  • Wapń: 6% dziennego spożycia

Fakty żywieniowe1

.

Węglowodany złożone

Fasola

Adzuki może pomóc w utrzymaniu zdrowej wagi. Dzieje się tak, ponieważ są one źródłem węglowodanów złożonych. W przeciwieństwie do cukrów prostych, nie ulegają one szybkiemu rozkładowi w organizmie. Obecny w nich błonnik sprawia, że dłużej jesteś syty, co zmniejsza skłonność do częstego podjadania.

2. Wysokiej jakości białko roślinne

Weganie i wegetarianie zazwyczaj mają trudności z zaspokojeniem dziennego zapotrzebowania

na białko.

Rośliny strączkowe i motylkowe są ratunkiem, jeśli chodzi o zwiększenie spożycia białka. Zawierają one rozsądne ilości białka wysokiej jakości i mogą pomóc w zaspokojeniu dziennego zapotrzebowania na białko.

3. Żywność

o

niskiej zawartości tłuszczu Dzięki niskiej zawartości tłuszczu można je jeść bez obaw o przybieranie na wadze. Zawierają one również zdrowe tłuszcze i mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka wielu chorób serca.

4. Niski indeks glikemiczny

Ponieważ zawierają rozsądne ilości błonnika, mają bardzo niski indeks glikemiczny. To sprawia, że są idealnym pożywieniem o niskim indeksie glikemicznym dla osób chorych na cukrzycę.

5. Wysoka zawartość żelaza

Fasola ta może pomóc w zmniejszeniu ryzyka anemii. Dzieje się tak, ponieważ zawiera ona duże ilości żelaza. Aby zwiększyć wchłanianie żelaza z pożywienia, do curry z fasoli należy dodawać produkty bogate w witaminę C.

6. Przeciwutleniacze

Fasola

Adzuki zawiera polifenole, flawonoidy i tokoferole. Substancje te nadają jej właściwości przeciwutleniające. Ponadto pomagają one zmniejszyć uszkodzenia wywołane przez wolne rodniki, poprawiają stan zdrowia skóry, zapobiegają stanom zapalnym i pomagają w pozbywaniu się toksyn z organizmu.

Korzyści zdrowotne fasolki Adzuki

1. Poprawia kontrolę poziomu cukru we krwi u diabetyków

Wysoki poziom cukru we krwi może prowadzić do wielu powikłań, takich jak udar, niewydolność serca, stany zapalne i uszkodzenia mózgu. Dlatego pacjenci z cukrzycą powinni regularnie monitorować poziom glukozy we krwi. Spożywanie diety o niskim indeksie glikemicznym, w skład której wchodzą pokarmy o IG mniejszym lub równym 55, może odpowiednio kontrolować poziom glukozy we krwi u diabetyków.

Fasola adzuki ma indeks glikemiczny 26, co czyni ją pokarmem o niskim indeksie glikemicznym i niezbędnym składnikiem diety o niskim indeksie glikemicznym. Ponadto, ponieważ jest bogata w błonnik, nie ulega szybkiemu rozkładowi. W rezultacie zapobiegają skokom poziomu cukru we krwi po posiłku.

W jednym z badań stwierdzono, że spożywanie fasoli adzuki może przyczynić się do poprawy poziomu glukozy we krwi u osób chorych na cukrzycę, jednocześnie pomagając im zwiększyć spożycie białka.

2. Poprawia trawienieZiarna fasoli adzuki

są bogate w rozpuszczalny błonnik i skrobię. Przeciwutleniacze obecne w fasoli mogą zmniejszyć stan zapalny jelit i usprawnić trawienie. Błonnik przechodzi przez układ pokarmowy i reguluje ruchy perystaltyczne. Błonnik służy jako pożywienie dla zdrowych bakterii jelitowych i poprawia zdrowie jelit. Ponadto umożliwia on prawidłowe wchłanianie składników odżywczych z pożywienia.

3. Poprawia ciśnienie krwi

Niekontrolowane ciśnienie krwi może prowadzić do niebezpiecznych skutków, takich jak udar

mózgu.

Może to być spowodowane zwężeniem tętnic, przewlekłą chorobą nerek i niewydolnością serca. Antocyjanina, składnik polifenolowy obecny w fasoli, zmniejsza uszkodzenia powodowane przez wolne rodniki w organizmie. Ponadto niektóre badania sugerują, że spożywanie fasoli adzuki może zwiększać produkcję tlenku azotu w organizmie. Tlenek azotu pomaga rozluźnić ściany tętnic w sercu. Dzięki temu mechanizmowi fasola adzuki może pomóc w obniżeniu ciśnienia skurczowego i rozkurczowego serca.

4. Obniża poziom

cholesterolu

i trójglicerydów

Badania wykazały, że spożywanie gotowanej lub kiełkowanej fasoli czerwonej moong może odgrywać istotną rolę w obniżaniu poziomu cholesterolu i trójglicerydów w organizmie. Ponadto, spożywanie tej fasoli może zmniejszyć odkładanie się lipidów w wątrobie i ma działanie hepatoochronne. Dzieje się tak za sprawą rozpuszczalnych włókien. Wiążą się one z cholesterolem i odprowadzają go z organizmu poprzez wydalanie.

Nadmierne nagromadzenie tłuszczu w wątrobie może prowadzić do oksydacyjnego uszkodzenia tkanek z powodu zwiększonego powstawania wolnych rodników. Może to prowadzić do powstawania nieprawidłowych tłuszczów, stanów zapalnych i innych powikłań, takich jak zwłóknienie.

5. Zmniejsza ryzyko otyłości i poprawia zdrowie

jelit Spożywanie pokarmów bogatych w cukry proste, tłuszcze trans i tłuszcze nasycone może zaburzać środowisko mikrobiologiczne jelita cienkiego.

Fasola adzuki może zmniejszyć ryzyko przybierania na wadze poprzez regulację mikroflory obecnej w jelitach, promując wzrost korzystnych bakterii. Ponieważ zawierają skrobię i rozpuszczalny błonnik, przechodzą przez przewód pokarmowy bez zakłóceń ze strony enzymów jelitowych. Ponadto działa jako pożywienie dla dobrych bakterii w jelitach.

Błonnik obecny w fasoli sprawia, że dłużej czujemy się syci, co zmniejsza potrzebę sięgania po niezdrowe przekąski. Ponadto badania sugerują, że fasola adzuki może zmniejszać otyłość i zaburzenia związane z metabolizmem lipidów.

6. Zapobieganie chorobom nerek

Przewlekłe

choroby

nerek (CKD) mogą prowadzić do innych schorzeń, takich jak wysokie ciśnienie krwi, choroby układu krążenia i nagromadzenie płynów. Według badań, proantocyjanidyny i włókna obecne w łupinach nasiennych fasoli adzuki mogą poprawiać włóknienie śródmiąższowe w uszkodzeniach nerek. Należy jednak namoczyć fasolę przed spożyciem, aby obniżyć zawartość sodu i potasu.

7. Pomoc w ciąży i

laktacjiKwas

fol

iowy

jest ważnym składnikiem odżywczym, niezbędnym do prawidłowego wzrostu i rozwoju dzieci. W czasie ciąży niedobór kwasu foliowego może prowadzić do kilku wad wrodzonych, takich jak rozszczep kręgosłupa.

Fasola adzuki zawiera dużą ilość kwasu foliowego, co może pomóc w zapobieganiu wadom cewy nerwowej związanym z niedoborem kwasu foliowego u ciężarnych matek. Ponadto fasola ta ma wysoką zawartość żelaza i wapnia i doskonale nadaje się do stymulowania produkcji mleka. Pomaga również zrównoważyć aktywność hormonalną u kobiet w ciąży i młodych matek.

8. Działanie antybakteryjne

Fasola

Adzuki zawiera substancje polifenolowe, które nadają jej kolor. Polifenole te mają właściwości antybakteryjne. Ponadto kilka badań sugeruje, że polifenole te mogą hamować wzrost i inwazję drobnoustrojów, powodując uszkodzenia błony komórkowej i zmieniając ich procesy syntezy DNA.

Badania sugerują, że polifenole obecne w fasoli adzuki o różnych kolorach mogą hamować wzrost ośmiu różnych bakterii, w tym E.coli i salmonelli.

9. Działanie przeciwutleniające

Fasola adzuki

słynie ze swoich właściwości przeciwutleniających, które zawdzięcza odpowiedniej ilości polifenoli, flawonoidów i saponin. Składniki te zmniejszają stres oksydacyjny poprzez neutralizowanie wolnych rodników wytwarzanych w organizmie.

Dzięki obecności tych substancji fasola adzuki ma właściwości przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i przeciwutleniające. Ponadto pomagają one w zapobieganiu uszkodzeniom komórek.

10. Działanie przeciwnowotworoweBadania

wskazują, że fasola adzuki znacząco hamuje rozwój komórek nowotworowych w przewodzie pokarmowym, układzie rozrodczym i kościach11

.

Korzyści dla skóry i włosówZiarna fasoli adzuki

zawierają saponiny, które mają właściwości pieniące. Obecne w niej tokoferole i zdrowe tłuszcze mogą pomóc w tworzeniu kolagenu. Ponadto wspomagają gojenie się tkanek i nadają skórze młodzieńczy blask. Badania wykazują, że mogą być one również korzystne w zapobieganiu atopowemu zapaleniu skóry. Fasola adzuki zawiera lizynę, aminokwas kształtujący. Ponadto zawiera niezbędne aminokwasy i karotenoidy, które są przydatne dla wzrostu włosów. Pasta z fasoli adzuki koi cebulki włosów, naprawia uszkodzoną skórę głowy, suche i łamliwe włosy oraz może przynieść ulgę w swędzeniu.

12. Problemy z jelitami Ponieważ

fasola ta zawiera dużą ilość rozpuszczalnego błonnika, można ją stosować w celu złagodzenia problemów jelitowych, takich jak biegunka. Ponadto, spożywanie jej po ugotowaniu przez co najmniej 30 minut może ułatwić jej trawienie.

Sposoby wykorzystania fasoli adzuki1

.

Dodaj je do deserów

Z

pastą z czerwonej fasoli można przygotować ciastka z kleistego ryżu, słodkie bułeczki i lody. Można je przygotować z ugotowanej fasoli adzuki utartej na pastę z cukrem.

2.

Fasola jest uniwersalnym składnikiem, który można wykorzystać w wielu wegańskich i wegetariańskich potrawach. Możesz ugotować fasolę adzuki z czosnkiem, mlekiem kokosowym i innymi przyprawami curry, aby uzyskać słodki i pikantny posiłek.

3. Nadaje nutę słodyczy wytrawnym zup

om

Fasola ta jest szczególnie smaczna w zupach i gulaszach. Dobrze komponuje się w zupach z warzywami korzeniowymi i innymi rodzajami soczewicy. Ponadto dodaje im odrobinę słodyczy.

4. Herbata aromatyzowana

Do przygotowania herbaty można wykorzystać fasolę adzuki, najpierw ją prażąc, a następnie gotując w wodzie. Dodaj skórki owoców, miód lub cukier i ciesz się dodatkowym smakiem i słodyczą.

5.

Używaj jej w

sałatkach

Fasolę

adzuki można stosować w różnych sałatkach, od fasolowej po tradycyjne zielone

sałaty.

Ugotowaną i ostudzoną fasolę adzuki wrzuć do sałatki z warzywami i pikantnym sosem sałatkowym, aby przygotować lekki lunch lub kolację. Można ją również kiełkować w taki sam sposób, jak zwykłe kiełki fasoli mung.

6.

Fasola

adzuki jest najlepszym substytutem fasoli kidney, pinto, moong, czarnej i cannellini. Wszystkie te fasole można stosować zamiennie w wielu potrawach. Wynika to z faktu, że mają one podobną strukturę, teksturę i orzechowy smak. Chociaż fasola ta ma lekką nutę słodyczy.

Należy pamiętać, że namoczenie i ugotowanie fasoli kidney zajmuje więcej czasu niż fasoli adzuki ze względu na jej duży rozmiar.

Pożywne przepisy z wykorzystaniem fasoli adzuki

1. Brownie

z fasoli adzukiPosiłki

:

4Czas gotowania

: 45 minutSkładniki

.
  • Fasola Adzuki (ugotowana): 300 gramów
  • Kakao w proszku: 1/2 filiżanki
  • Syrop z agawy: 1/2 filiżanki
  • Olej kokosowy: 1/4 filiżanki
  • Sól: 1/4 łyżeczki
  • Ekstrakt z wanilii: 3 łyżeczki
  • Jajka: 2
  • Soda oczyszczona: 1/2 łyżeczki

Sposób przygotowania:

  1. Rozgrzej piekarnik do 350 stopni.
  2. Zmiksuj wszystkie składniki oprócz jajek. Dodaj jajka, gdy masa będzie już miękka, i ponownie zmiksuj.
  3. Wyłóż blachę papierem pergaminowym i posmaruj olejem kokosowym.
  4. Dodaj masę na patelnię i piecz przez 30 minut.
  5. Po ostygnięciu pokrój brownie na plastry.

2. Tradycyjna pasta z czerwonej fasoliSposób

przygotowania

:

4Czas gotowania

:

1 godz.Składniki

  • Fasola adzuki: 100 g
  • Cukier: 1 filiżanka
  • Woda: 4 filiżanki
  • Sól do smaku

Metoda

  1. Namoczyć fasolę przez noc.
  2. Opłukać i odsączyć fasolę adzuki. Przełożyć ją do garnka i dodać 4 szklanki wody.
  3. Ugotować fasolę na wolnym ogniu.
  4. Gotować fasolę przez 40 minut lub do momentu, gdy będzie miękka.
  5. Dodać cukier i sól. Cały czas mieszaj, dodając cukier i sól. Wyłącz ogień, gdy zacznie się tworzyć gęsta pasta.
  6. Po ostygnięciu pasty przełożyć ją do miski.

Możliwe skutki uboczne fasoli Adzuki

:

gazy i ból brzucha

Fasola Adzuki zawiera rozsądne ilości błonnika pokarmowego. Jednak mimo że jest on korzystny dla organizmu na wiele sposobów, nie należy przesadzać z jego ilością. Spożywanie dużych dawek fasoli adzuki może prowadzić do wzdęć, biegunki i zaburzeń żołądkowych.

Błonnik przechodzi niestrawiony przez nasze ciało, dopóki nie dotrze do jelit. Fermentacja dużych ilości błonnika w jelitach może prowadzić do zwiększenia ilości gazów, co powoduje dyskomfort.

Wzdęcia

Obecne w nich niestrawne substancje, takie jak rafinoza, mogą powodować wzdęcia. Moczenie przez 12 godzin i gotowanie fasoli może usunąć te substancje i zapobiec problemom jelitowym. Ponadto fasola adzuki zawiera substancje antyodżywcze, które zmniejszają zdolność organizmu do wchłaniania minerałów z fasoli.

Moczenie, kiełkowanie i fermentacja fasoli przed spożyciem zmniejsza poziom antyutrientów i sprawia, że jest ona łatwiejsza do strawienia.

Alergia

na fasolę

AdzukiAlergia

na fasolę

Adzuki

występuje niezwykle rzadko. W jednym z badań stwierdzono jednak, że u osób z tym rodzajem alergii mogą wystąpić poważne zmiany skórne i pokrzywka. W takich przypadkach wymagają one natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Podsumowanie

Od czasów starożytnych fasola adzuki cieszy się popularnością ze względu na szereg korzyści zdrowotnych. Przez lata była wykorzystywana w wielu słodkich i pikantnych potrawach w różnych postaciach. Prawidłowe spożycie tej fasoli może zapobiec wielu schorzeniom zdrowotnym. Ważne jest jednak, aby spożywać je w bezpiecznych ilościach. Zbyt duża ilość niczego nie jest korzystna.

Często zadawane pytania (FAQ)

Q. Czy fasola adzuki to to samo, co fasola czerwona?

A. Fasola adzuki jest również nazywana czerwoną fasolą ze względu na swój czerwony kolor. Chociaż najbardziej rozpowszechnioną odmianą fasoli adzuki jest czerwona, istnieją również odmiany białe, czarne, szare i cętkowane.

Q. Co jest szczególnego w fasoli adzuki?

A. Najbardziej wyjątkową cechą fasoli adzuki jest to, że występuje w różnych kolorach i kombinacjach kolorów. Ponadto jest bogata w białko, błonnik, żelazo i przeciwutleniacze. W związku z tym ma wiele zalet zdrowotnych.

Q. Jak jeść fasolę adzuki?

A. Fasola adzuki nadaje się do spożycia tak samo jak zwykła fasola. Fasolę adzuki należy namoczyć przez noc, a następnie ugotować. Można je również dodawać do zup, curry, sałatek i deserów.

Q. Jakie fasolki są podobne do fasolki adzuki?

A. Jeśli chodzi o wartości odżywcze, fasola adzuki jest podobna do fasoli czarnej, nerkowatej, pinto i czerwonej. Jednak żadna fasola nie dorównuje fasoli adzuki pod względem słodyczy. Ponadto gotowanie fasoli adzuki zajmuje mniej czasu w porównaniu z innymi rodzajami fasoli.

Q. Jaka jest różnica między fasolą czerwoną kidney a fasolą adzuki?

A. Czerwona fasola kidney ma kształt nerki, orzechowy smak, jest większa i wymaga więcej czasu na ugotowanie. Z drugiej strony, fasola adzuki jest mniejsza i lekko słodka. Ponadto jej gotowanie zajmuje mniej czasu.

Q. Czy fasolę adzuki można zastąpić fasolą kidney?

A. Fasola adzuki i fasola kidney mogą być stosowane zamiennie w przepisach kulinarnych, ponieważ obie mają podobną konsystencję. Jednak fasola adzuki ma nieco słodszy smak. Dlatego w deserach nie można stosować fasoli kidney zamiennie z fasolą adzuki.

Q. Czy fasolka adzuki powoduje gazy?

A. Tak, spożywanie dużych ilości fasoli adzuki może powodować gazy i bóle brzucha. Wynika to z wysokiej zawartości błonnika w tej fasoli. Nadmierne spożycie błonnika w diecie może prowadzić do powstawania gazów i problemów żołądkowych.

Q. Czy fasola adzuki powoduje wzdęcia?

A. Tak, fasolka adzuki spożywana w nadmiarze może powodować wzdęcia z powodu gazów uwalnianych podczas fermentacji włókien w jelitach.

Q. Czy fasolka adzuki jest dobra dla nerek?

A. Tak, zapobiega chorobom nerek. Antyoksydanty zawarte w fasoli adzuki sprawiają, że jest ona doskonałym środkiem oczyszczającym. W rezultacie pomaga ona w detoksykacji naszych organów nerkowych. Ponadto fasolka adzuki ma taki sam kształt jak nerka.

Q. Czy fasolka adzuki jest dobra dla skóry?

A. Tak, jest bogata w związki przeciwutleniające i zdrowe tłuszcze. W rezultacie może poprawić zdrowie skóry zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Fasola adzuki delikatnie złuszcza naskórek i odżywia suchą i łuszczącą się skórę. Fasola Adzuki jest szeroko stosowana w azjatyckiej pielęgnacji skóry.

Q. Czy fasola adzuki zawiera dużo żelaza?

A. Tak, fasola adzuki zawiera duże ilości żelaza i może zapobiegać ryzyku anemii. Spożycie (w postaci surowej) 100 g fasoli adzuki może zaspokoić 27% RDI żelaza.

Tags: fasola adzukiZalety zdrowotne fasoli adzukihealthifyme

Komentarze (0)

Zostaw komentarz