Czerwona papryka to nie tylko pyszny dodatek do wielu potraw, ale również prawdziwa skarbnica witamin i minerałów. Zawiera ona mnóstwo składników...
Czytaj WięcejDieta Keto dla diabetyków: Jakie pokarmy można spożywać?
Dieta keto, w skrócie dieta ketogeniczna, jest powszechnie znanym sposobem na utratę wagi. Polega ona na spożywaniu pokarmów, które dostarczają więcej kalorii z tłuszczu niż z węglowodanów. Kładzie ona nacisk na spożywanie zdrowych tłuszczów, umiarkowanych ilości białka i bardzo minimalnych ilości węglowodanów. W ostatnim czasie zaczęto zwracać uwagę na korzyści płynące z kontrolowania cukrzycy typu 2.
Cukrzyca jest poważnym problemem zdrowia publicznego o rosnącej częstości występowania i liczbie około 537 milionów dorosłych chorych na cukrzycę na całym świecie. Uważa się ją za jeden z istotnych czynników wpływających na zachorowalność i śmiertelność ze względu na większe ryzyko rozwoju chorób serca i neuropatii cukrzycowej. Dlatego leczenie cukrzycy i radzenie sobie z nią jest koniecznością. Jednym ze sposobów jest stosowanie diety keto i prowadzenie aktywnego trybu życia. Istnieje coraz więcej dowodów wskazujących na to, że może ona pomóc w kontrolowaniu cukrzycy, ponieważ pozwala organizmowi utrzymać poziom glukozy na niskim poziomie i zapobiega wzrostowi poziomu cukru we krwi.
Jak dieta keto działa na cukrzycę?
Podstawowym źródłem energii dla organizmu są węglowodany. Gdy spożycie węglowodanów jest niewystarczające i glukoza nie jest dostępna, organizm przechodzi w stan metaboliczny zwany ketozą i zaczyna rozkładać tłuszcze w celu uzyskania energii. Kiedy tłuszcze są rozkładane przy braku węglowodanów, powstaje produkt znany jako ciała ketonowe. W tym stanie organizm wykorzystuje ciała ketonowe jako źródło energii zamiast glukozy do czasu ponownego rozpoczęcia spożywania węglowodanów.
Dieta keto zapewnia dodatkowe korzyści, takie jak:
- Obniżenie ciśnienia krwi
- Poprawa wrażliwości na insulinę
- Zmniejszenie uzależnienia od leków
- Poprawa poziomu lipoprotein o dużej gęstości (HDL), czyli "dobrego" cholesterolu, bez zwiększania poziomu lipoprotein o małej gęstości (LDL), czyli "złego" cholesterolu.
Dieta indyjska jest bogata w węglowodany, które stanowią podstawowe źródło energii dla wielu procesów zachodzących w organizmie. Kiedy spożywasz węglowodany, rozkładają się one w układzie pokarmowym na cukry i trafiają do krwiobiegu. Im wyższa zawartość cukru w krwiobiegu, tym większe zapotrzebowanie na insulinę. Insulina odgrywa rolę w wykorzystywaniu cukrów do produkcji energii lub magazynowania energii. Jednak u osoby chorej na cukrzycę insulina nie jest wydzielana lub działa nieprawidłowo, co zaburza zdolność organizmu do efektywnego wykorzystywania węglowodanów jako energii. W rezultacie prowadzi to do wzrostu poziomu cukru we krwi, co może być szkodliwe. Jeśli więc dana osoba spożywa dietę wysokowęglowodanową, prowadzi to do gwałtownego wzrostu stężenia glukozy we krwi. Dlatego też niższe spożycie węglowodanów w diecie może pomóc wyeliminować duże skoki poziomu cukru we krwi, zmniejszając zapotrzebowanie na insulinę.
Dieta Keto dla diabetyków: Produkty, które należy spożywać
Dieta keto ma na celu zrównoważone spożycie składników odżywczych, w tym witamin, minerałów, białka, błonnika oraz odpowiedniej ilości kalorii i zdrowych tłuszczów. Oto, co możesz jeść, jeśli masz cukrzycę typu 2 i stosujesz dietę keto:
Warzywa niskowęglowodanowe
Spożywanie warzyw o niskiej zawartości węglowodanów zamiast warzyw skrobiowych zmniejsza spożycie węglowodanów i wprowadza w stan ketozy. W jednym z badań stwierdzono, że najlepsze efekty przynosi spożywanie warzyw nieskrobiowych podczas każdego posiłku. Przykładami warzyw o niskiej zawartości węglowodanów są kalafior, cukinia, szpinak, brokuły, kapusta, jarmuż i papryka.
Wartości odżywcze niektórych warzyw low-carb na 100 g porcji to:
Kalafior
- Energia: 25 kcal
- Węglowodany: 4.9 g
- Białko: 1,9 g
- Tłuszcz ogółem: 0,2 g
- Włókno pokarmowe ogółem: 2 g
Cukinia
- Energia: 18 kcal
- Węglowodany: 3.1 g
- Białko: 1,2 g
- Tłuszcz ogółem: 0,3 g
- Włókno pokarmowe ogółem: 1 g
Białka niskowęglowodanowe
Ograniczenie spożycia węglowodanów jest najważniejszą kwestią w diecie keto. Nie można jednak zaniedbać znaczenia spożycia białka. Białko odgrywa istotną rolę w optymalnym funkcjonowaniu narządów, zapobiega niepotrzebnej utracie mięśni oraz naprawia i buduje tkanki organizmu.
Spożywanie zbyt dużej ilości białka może prowadzić do nasilenia procesu zwanego glukoneogenezą i wytrącenia z ketozy. Glukoneogeneza to proces metaboliczny, w którym wątroba i nerki wytwarzają glukozę ze źródeł niewęglowodanowych, takich jak białko, aby zaspokoić zapotrzebowanie na energię. Badania potwierdzają, że spożycie białka powinno być umiarkowane i mniejsze niż 1 g na kg masy ciała, co oznacza, że tylko 10-20% kalorii powinno pochodzić z białka.
Aby zaspokoić swoje zapotrzebowanie na białko, można spożywać następujące produkty
Całe jaja
Jajka są podstawą w diecie keto. Mają niską zawartość węglowodanów i są doskonałym źródłem białka. Białka jaj są niskokaloryczne, zawierają dużo białka i są dobrym źródłem minerałów, takich jak ryboflawina, selen i potas.
Z drugiej strony, żółtka jaj zawierają zdrowe tłuszcze, dobry cholesterol, białko, żelazo i inne minerały. Ponadto jajka są łatwe do przyrządzenia i można je wykorzystać w wielu potrawach. Należy jednak pamiętać, że każde jajko powinno zawierać jedną łyżkę stołową zdrowych tłuszczów.
Wartość odżywcza jednego całego jajka wynosi:
- Energia: 63 kcal
- Węglowodany: 0.3 g
- Białko: 5,5g
- Tłuszcz ogółem: 4,1g
- Włókno pokarmowe ogółem: 0 g
Mięsa
Mięso, takie jak piersi z kurczaka i steki, zawiera dużo białka, które pomaga w osiągnięciu ketozy. Mimo że keto jest dietą niskowęglowodanową i wysokotłuszczową, nie oznacza to, że należy jeść nadmiar mięsa.
Wartości odżywcze niektórych rodzajów mięsa na 100 g porcji są następujące:
Pierś z kurczaka
- Energia: 143 kcal
- Węglowodany: 2,6 g
- Białko: 24 g
- Tłuszcz ogółem: 3,1 g
- Włókno pokarmowe ogółem: 0 g
Ryby
Ryby to idealna opcja do włączenia do diety keto, ponieważ są naturalnie bogate w białko i nie zawierają węglowodanów. Ponadto zawierają zdrowe kwasy omega-3. Są również bogate w witaminę B, selen i potas. Przykładem mogą być sardele, łosoś, tuńczyk, halibut, śledź i sardynki.
Zawartość składników odżywczych w niektórych rybach na 100 g porcji wynosi:
Makrela
- Energia: 205 kcal
- Węglowodany: 0 g
- Białko: 18,6 g
- Tłuszcz ogółem: 13,9 g
- Włókno pokarmowe ogółem: 0 g
Sardynka
- Energia: 208 kcal
- Węglowodany: 0 g
- Białko: 24,6 g
- Tłuszcz ogółem: 11,4 g
- Włókno pokarmowe ogółem: 0 g
Tofu
Tofu jest wytwarzane z soi. Chociaż soja sama w sobie nie jest zalecana w diecie keto, tofu sprawdza się dobrze, ponieważ ma stosunkowo niską zawartość węglowodanów i wysoką zawartość białka. Tofu zawiera składniki odżywcze podobne do estrogenów, które mogą z czasem wpływać na poziom hormonów, jeśli są spożywane w bardzo dużych ilościach. Dlatego może być przyjazne dla organizmu keto, jeśli będziesz uważać na jego ilość.
Zawartość składników odżywczych w tofu na 100 g porcji wynosi:
- Energia: 94 kcal
- Węglowodany: 2,3 g
- Białko: 9,4 g
- Tłuszcz ogółem: 5,3 g
- Włókno pokarmowe ogółem: 2,4 g
Produkty mleczne
W diecie keto można spożywać nabiał, ponieważ zawiera on minimalną ilość węglowodanów i nie zawiera dodatku cukru. Jednak syntetyzowane produkty mleczne, takie jak lody czy jogurty smakowe, mogą zaburzać ketozę, ponieważ zawierają dużą ilość węglowodanów lub obfitują w cukier.
Nabiał zawiera tłuszcz, który jest dłużej trawiony i pomaga nam zachować sytość przez długi czas. Ponadto dostarcza składników odżywczych, takich jak wapń, fosfor i witamina D.
Produkty mleczne, które możesz spożywać, to masło, ser, paneer i ghee. Upewnij się, że jak najczęściej wybierasz zdrowsze wersje tych produktów, takie jak paneer, ser niskosodowy i ghee domowej roboty.
Wartości odżywcze niektórych produktów mlecznych na 100 g porcji to:
Paneer
- Energia: 321 kcal
- Węglowodany: 3.5 g
- Białko: 21,4 g
- Tłuszcz ogółem: 25 g
- Włókno pokarmowe ogółem: 0 g
Masło
- Energia: 717 kcal
- Węglowodany: 0.0 g
- Białko: 0,8 g
- Tłuszcz ogółem: 81 g
- Włókno pokarmowe ogółem: 0 g
Zdrowe tłuszcze
Duży procent kalorii w diecie keto pochodzi z tłuszczów, które wprowadzają organizm w stan ketozy. Ważne jest jednak, aby w diecie znalazły się przede wszystkim zdrowe tłuszcze, ponieważ niektóre ich rodzaje niosą ze sobą ryzyko dla zdrowia. Źródłem zdrowych tłuszczów są tłuste ryby, orzechy i nasiona, a także masło orzechowe i awokado.
Ponadto należy unikać niezdrowych tłuszczów, takich jak bekon, kiełbasa, czerwone mięso i smażone sery. Kieruj się przede wszystkim tłuszczami jednonienasyconymi (jak w przykładach wymienionych powyżej) i gotuj potrawy na oleju kokosowym, domowym ghee lub oliwie z oliwek do szybkiego smażenia, które wspierają dietę keto bez nadmiernego ryzyka dla zdrowia.
Przyjrzyjmy się lepiej źródłom zdrowych tłuszczów.
Awokado
Awokado jest bogatym źródłem zdrowych dla serca jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, co czyni je doskonałym dodatkiem do diety keto. Ponadto zawierają błonnik, który wspomaga zdrowie układu pokarmowego. Co więcej, są doskonałym źródłem potasu, folianów oraz witamin C, E, K i B6.
Zawartość składników odżywczych w awokado na 100 g porcji wynosi:
- Energia: 160 kcal
- Węglowodany: 8.5 g
- Białko: 2 g
- Tłuszcz ogółem: 14,7 g
- Błonnik: 6,8 g
Orzechy i masła orzechowe
Orzechy są jednym z najbogatszych źródeł zdrowych tłuszczów, dzięki czemu idealnie nadają się do stosowania w diecie keto. Co więcej, błonnik obecny w orzechach może mieć właściwości przeciwcukrzycowe. Można je spożywać jako przekąskę lub jako masło orzechowe. Można je spożywać na różne sposoby, np. garść zmiksowanych orzechów przy herbacie lub grubo posiekanych orzechów w porannej owsiance, ale uważaj, ile ich spożywasz - tylko 1 garść to Twój dzienny limit!
Zawartość składników odżywczych w niektórych orzechach na 100 g porcji wynosi:
Orzechy włoskie
- Energia: 654 kcal
- Węglowodany: 13.7 g
- Białko: 15,2 g
- Tłuszcz ogółem: 65,5 g
- Włókno pokarmowe ogółem: 6,7 g
Migdały
- Energia: 579 kcal
- Węglowodany: 20 g
- Białko: 29,3 g
- Tłuszcz ogółem: 50 g
- Włókno pokarmowe ogółem: 21,6 g
Nasiona
Nasiona to kolejne źródło zdrowych tłuszczów, które stanowią doskonały dodatek do diety keto. Dostarczają węglowodanów o niskiej lub umiarkowanej zawartości. Ponadto są bogate w błonnik, który nie zakłóca ketozy. Błonnik nie jest trawiony i wchłaniany w jelicie cienkim, dzięki czemu nie podnosi poziomu cukru we krwi. Nasiona pomogą Ci również schudnąć bez konieczności głodzenia się.
Zawartość składników odżywczych w niektórych orzechach na 100 g porcji wynosi:
Nasiona słonecznika
- Energia: 283 kcal
- Węglowodany: 10 g
- Białko: 11,6 g
- Tłuszcz ogółem: 25 g
- Włókno pokarmowe ogółem: 5 g
Nasiona sezamu
- Energia: 573 kcal
- Węglowodany: 22 g
- Białko: 17,7 g
- Tłuszcz ogółem: 49,7 g
- Włókno pokarmowe ogółem: 11,8 g
Owoce o niskiej zawartości węglowodanów
W diecie keto owoce należy spożywać oszczędnie. Owoce o niskiej zawartości węglowodanów i niskim indeksie glikemicznym można spożywać, pamiętając o tym, że muszą być spożywane w odpowiednich ilościach. Owoce takie jak awokado, truskawki i arbuz są dobrym źródłem błonnika, witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, które można spożywać w diecie keto, jeśli są spożywane w odpowiednich ilościach.
Zawartość składników odżywczych w niektórych owocach na 100 g porcji jest następująca:
Arbuz
- Energia: 30 kcal
- Węglowodany: 7.5 g
- Białko: 0,6 g
- Tłuszcz ogółem: 0,1 g
- Włókno pokarmowe ogółem: 0,4 g
Truskawki
- Energia: 32 kcal
- Węglowodany: 7.6 g
- Białko: 0,6 g
- Tłuszcz ogółem: 0,3 g
- Włókno pokarmowe ogółem: 2 g
Dieta Keto dla diabetyków: Produkty, których należy unikać
Teraz, gdy poznaliśmy już wszystkie pokarmy, które można spożywać, przyjrzyjmy się, czego należy unikać, aby utrzymać organizm w ketozie.
Warzywa i owoce skrobiowe
Warzywa skrobiowe zawierają więcej strawnych węglowodanów niż błonnika, co zwiększa poziom cukru we krwi. Należą do nich ziemniaki, słodkie ziemniaki i buraki. Ponadto, owoce o wysokiej zawartości cukru, takie jak banany, mango i chipsy, mogą powodować szybszy wzrost poziomu cukru we krwi, ponieważ zawierają więcej węglowodanów.
Pieczywo
Ciastka, pączki i ciasta mają wysoką zawartość cukru, co prowadzi do wysokiego poziomu cukru we krwi. Ponadto zawierają masło, co sprawia, że zawierają dużo tłuszczów nasyconych i cholesterolu, a to z kolei prowadzi do zwiększonego ryzyka wystąpienia chorób wieńcowych.
Rośliny strączkowe
Chociaż rośliny strączkowe są bogate w składniki odżywcze, takie jak żelazo, potas i cynk, zawierają dużo węglowodanów, co czyni je szkodliwymi dla diety ketogenicznej.
Ziarna rafinowane
Ziarna rafinowane są pozbawione wszystkich składników odżywczych i zawierają niewiele błonnika. Mają wysoki indeks glikemiczny i dlatego szybko się trawią. Powoduje to niezdrowe skoki poziomu cukru we krwi i odkładanie się tłuszczów, zwłaszcza w okolicach talii. W diecie keto całkowicie unika się białego pieczywa, białego makaronu, ciasta do pizzy, białej mąki, białego ryżu i płatków śniadaniowych. Można więc zdecydować się na alternatywne produkty, takie jak warzywa w spirali, spaghetti squash i zoodles.
Dieta Keto dla diabetyków: Posiłki, które można włączyć do diety
Warianty niewegetariańskie:
Śniadanie:
- Jajecznica szpinakowa z malinami
- Omlety z olejem kokosowym
- Jajecznica z olejem i serem
- Omlet serowy z wędzonym boczkiem
- Jajka gotowane z awokado
- Omlet z pieczarkami
- Sałatka śniadaniowa z gotowanymi jajkami
Poranna przekąska:
- Maślanka
- Pestki dyni
- Gotowane jajka
- smoothie truskawkowe
Lunch:
- Kurczak malai tikka
- Goańskie curry rybne
- Kalafior puree w majonezie z baraniną seekh kebab
- Kurczak w bazylii
- Awokado faszerowane jajkami
- Klopsiki z baraniny
- Kurczak zapiekany z serem
Wieczorna przekąska:
- Kawa Bullet bez cukru
- Borówki
- Zielona herbata z migdałami
Kolacja:
- Sałatka z kurczaka
- Mutton seekh kebab z miętowym chutney
- Kremowa zupa rybna
- Sałatka z awokado i jajkiem
- Jajko warzywne bhurji
- Makaron z cukinii
- Kurczak tandoori z pudina chutney
Opcje wegetariańskie:
Śniadanie:
- Upma z kalafiora
- smoothie truskawkowe
- Paneer bhurji
- Warzywna kanapka z serem
- Tosty francuskie z dynią
- Smoothie imbirowe
- Keto naleśniki z jagodami
- Pudding z nasionami chia
Poranna przekąska:
- Woda cytrynowa z pestkami dyni
- Arbuz
- Woda jeera z orzechami włoskimi
Lunch:
- Paneer Tikka
- Kalafior "Mac" i ser
- Pikantny grillowany bakłażan
- Imbirowy paneer z mąką migdałową roti
- Szpinak, grzyby i kapusta mieszane smażone na oliwie z oliwek
- Zupa z bakłażana i grzybów
- Kapuśniak nadziewany paneerem
- Quinoa khichdi z zieloną sałatą
Wieczorna przekąska:
- Czarna herbata
- Pestki dyni
- Kawa bez cukru
- Marchewki
Kolacja:
- Smażony ryż z kalafiora i cukinii
- Sałatka z grillowanych pieczarek
- Zupa brokułowa
- Keto bułka kabab z sosem czosnkowym
- Malai paneer tikka
- Zupa pomidorowa z zieloną sałatą
- Smażone brokuły i pieczarki z serem
Posiłki wegańskie:
Śniadanie:
- Tofu bhurji z oliwą z oliwek
- Zielone smoothie
- Kalafiorowa poha
- Sok Lauki
- Rava idli z kokosowym chutney
- Owsianka keto z pełnotłustym mlekiem kokosowym i mielonymi nasionami lnu
- Jajecznica z tofu z wegańskim serem i awokado
Poranna przekąska:
- Woda jęczmienna z cytryną
- Namoczone migdały
- Paluszki marchewkowe
Lunch:
- Mieszane warzywa z tofu
- Zupa szpinakowa i grzybowa
- Wegańska lasagna z pieczonego bakłażana
- Keto chleb z cukinii z jajecznicą z tofu
- Sabzi z brokułów, marchewki i zielonego groszku
- Ryż z kalafiora mieszany z tofu.
- Grillowane tofu z prażonymi ziarnami sezamu
Wieczorna przekąska:
- Plasterki ogórka
- Truskawki
- Woda z nasion methi
Kolacja:
- Zupa ze szpinaku i dyni zwyczajnej
- Smażone warzywa z tofu
- Zupa kokosowa i kalafiorowa
- Makaron z cukinii z grzybami
- Wegańska lasagna z bakłażana
- Chrupiące tofu z zieloną sałatą
- Sałatka z warzywami i tofu
Możliwe zagrożenia dla zdrowia
Chociaż dieta keto przynosi liczne korzyści zdrowotne, nie jest magią ani cudem, który leczy cukrzycę. Według najnowszych badań, jednym z wyzwań związanych z dietą keto jest fakt, że obniża ona spożycie warzyw, owoców i zbóż przy jednoczesnym zwiększonym spożyciu tłuszczu, co może być szkodliwe.
Niektóre krótkotrwałe skutki uboczne keto, takie jak "keto grypa", pojawiają się, gdy organizm dostosowuje się do diety. Obejmują one zmęczenie, zaparcia, trudności z zasypianiem, zawroty głowy, bóle głowy i nudności. Objawom tym można jednak zapobiec poprzez odpowiednie nawodnienie i spożycie elektrolitów. Inne możliwe zagrożenia dla zdrowia obejmują niedobory składników odżywczych, problemy trawienne, niskie ciśnienie krwi, choroby nerek i wysoki poziom cholesterolu.
Kto powinien unikać diety keto?
- Osoby z chorobami nerek: Dieta keto jest stosunkowo bogata w białko, które może powodować powstawanie kamieni nerkowych. Ponadto może ona pogorszyć chorobę nerek u osób na nią cierpiących. Ponieważ funkcją nerek jest filtrowanie toksyn z krwi, a spożywanie zbyt dużej ilości białek jest dla nich po prostu trudniejsze. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie spożycia białka.
- Osoby z cukrzycą typu 1: Ketony, wytwarzane przez organizm podczas ketozy, są czynnikiem ryzyka cukrzycowej kwasicy ketonowej, która występuje częściej u osób z cukrzycą typu 1 niż u osób z cukrzycą typu 2.
- Osoby z chorobami serca w wywiadzie: Należy zachować ostrożność w stosowaniu diety keto, jeśli w przeszłości występowały u ciebie choroby serca. Dzieje się tak dlatego, że w początkowej fazie stosowania diety wzrasta poziom cholesterolu, co dodatkowo zwiększa ryzyko jej wystąpienia.
- Kobiety starające się zajść w ciążę: Dieta keto jest szczególnie szkodliwa dla kobiet w ciąży lub starających się zajść w ciążę. Stosując dietę keto, nie jesz warzyw, owoców i pełnych ziaren, które zawierają składniki odżywcze niezbędne dla zdrowego dziecka. Według badań, diety niskowęglowodanowe wiążą się z wyższym ryzykiem wystąpienia wad cewy nerwowej u dzieci.
Wnioski
Stosowanie diety keto w cukrzycy może być bardzo korzystne, ponieważ dzięki niej zamieniasz preferowane przez organizm źródło energii z węglowodanów na tłuszcz. Jednak w dłuższej perspektywie może ona powodować poważne problemy zdrowotne. Dlatego też należy pamiętać, że należy ją stosować pod nadzorem lekarza.
Chociaż dieta keto oferuje wiele potencjalnych korzyści w leczeniu cukrzycy, jej stosowanie wymaga dość poważnego zaangażowania. Jeśli chcesz, aby była ona trwała, kluczem jest umiar. Dlatego zanim zaczniesz stosować dietę keto, zastanów się, czy jest ona dla Ciebie odpowiednia.
Często zadawane pytania (FAQ)
Q. Czy dieta keto jest odpowiednia dla diabetyków?
A. Tak, keto jest skuteczna dla diabetyków. Dieta keto obejmuje pokarmy, które skupiają się na dostarczaniu większej ilości tłuszczu i kalorii niż węglowodanów. Niższe spożycie węglowodanów w diecie może pomóc wyeliminować duże skoki poziomu cukru we krwi, zmniejszając zapotrzebowanie na insulinę. Pozwala to również organizmowi na utrzymanie poziomu glukozy na niskim poziomie.
Q. Co można jeść na diecie keto?
A. Można spożywać pokarmy o zrównoważonej zawartości składników odżywczych, w tym witamin, minerałów, błonnika oraz odpowiedniej ilości kalorii i zdrowych tłuszczów. Do takich pokarmów należą warzywa nieskrobiowe, takie jak marchew, brokuły, mięta, kalafior i kapusta; zdrowe tłuszcze, takie jak awokado i jego olej, orzechy, nasiona, tłuste ryby i oliwa z oliwek; oraz niesłoneczne owoce, w tym jagody i arbuz. Ponadto nie należy zapominać o spożywaniu białek. Należą do nich tofu, jajka, paneer i produkty mleczne.
Q. Kto nie powinien stosować diety keto?
A. Osoby z chorobami nerek nie powinny stosować diety keto, ponieważ zawiera ona dużo białka, które może powodować powstawanie kamieni nerkowych. Osoby z cukrzycą typu 1 powinny unikać diety keto, ponieważ stwarza ona czynnik ryzyka wystąpienia cukrzycowej kwasicy ketonowej. Ponadto osoby z historią chorób serca powinny zachować ostrożność, ponieważ w początkowej fazie diety wzrasta poziom cholesterolu, co dodatkowo zwiększa ryzyko chorób serca. Ponadto kobiety w ciąży lub starające się zajść w ciążę powinny unikać diety keto.
Q. Czy na diecie keto można pić alkohol?
A. Picie podczas stosowania diety keto nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ może spowolnić proces ketozy i sprawić, że skutki działania alkoholu na organizm będą bardziej odczuwalne. W przypadku diabetyków stosujących dietę keto zdecydowanie najlepiej powstrzymać się od picia alkoholu.
Q. Jakich warzyw powinienem unikać podczas diety keto?
A. W keto należy unikać warzyw o dużej zawartości skrobi. Warzywa skrobiowe zawierają więcej węglowodanów przyswajalnych niż błonnika, co powoduje wzrost poziomu cukru we krwi. Należą do nich ziemniaki, słodkie ziemniaki i buraki. Zamiast nich można wybierać warzywa o niskiej zawartości węglowodanów, takie jak kalafior, kapusta, szpinak i brokuły.
Q. Czy podczas diety keto można jeść banany?
A. Nie, banany zawierają dużo cukrów, które mogą zniweczyć cel ketozy. Owoce o wysokiej zawartości cukru mogą szybciej podnieść poziom cukru we krwi, ponieważ zawierają więcej węglowodanów. Jeden banan zawiera 20 g węglowodanów. Dlatego zamiast bananów należy wybierać owoce o niskiej zawartości cukru, takie jak awokado, maliny i cytryny.
Q. Czy grzyby są przyjazne keto?
A. Grzyby mają niską zawartość węglowodanów, co czyni je doskonałym dodatkiem do diety keto. Zawierają również mikroelementy, takie jak witaminy z grupy B, fosfor, witaminę D, selen, miedź i potas. Ponadto mogą stanowić pyszny zamiennik mięsa, a także można je dodawać do potraw typu stir fry. Grzyby są jednym z najzdrowszych pokarmów o niskiej zawartości węglowodanów, jakie można jeść na diecie keto.
Proszę pozostawić to pole puste.Nie przegap nowych aktualizacji od nas
Otrzymasz informacje o korzyściach zdrowotnych, faktach żywieniowych, poradach zdrowotnych, przepisach i nie tylko.
Twoja prywatność jest dla nas ważna
Gratulacje! Pomyślnie zapisałeś się na listę!
Tagi: Pokarmy, których należy unikać w diecie keto dla diabetykówPokarmy, które należy spożywać w diecie keto dla diabetykówJak dieta keto działa na cukrzycę?
Komentarze (0)