Najnowsze artykuły

Przepis: Baton proteinowy

Przejdź do przepisu Przejdź do filmu Wydrukuj przepis Baton proteinowyBiałko jest niezbędnym makroskładnikiem odżywczym dla ludzkiego organizmu...

Czytaj Więcej

Dbanie o zdrowie seksualne - seksualność, obraz ciała i nie tylko

Społeczeństwo, w którym żyjemy rozwija się dzięki etykietom. Niezależnie od tego, czy chodzi o naszą narodowość, religię czy pochodzenie etniczne, uwielbiamy się kategoryzować. Bez wątpienia to nas dzieli, ale pozwala nam również budować relacje, odkrywać nasze zainteresowania i identyfikować się z ludźmi naszego pokroju. Pomaga nam to odbyć podróż od tego, kim powinniśmy być, do tego, kim chcemy być. Twoja osobista tożsamość jest połączeniem wielu indywidualnych pionów. W tym artykule przyjrzymy się jednemu z nich, tj. seksualności.

Wielu z nas uważa, że seksualność jest terminem zamkniętym. Seksualność wykracza jednak daleko poza to, z kim decydujemy się uprawiać seks. Obejmuje ona myśli, uczucia, emocje i zachowania wobec innych. To sposób, w jaki rozumiesz swoje ciało i swoje relacje. Na to zrozumienie może wpływać wiele czynników, takich jak przekonania, pragnienia i płeć. Ponieważ seksualność składa się z tak wielu elementów, nasze postrzeganie własnej seksualności jest ciągle zmienne i wyjątkowe. Może się to teraz wydawać oszałamiające, ale zostań z nami, a sprawimy, że zrozumiesz to wszystko.

Płeć a seksualność

Trudno byłoby uwierzyć, gdybyś powiedział, że nigdy nie byłeś zdezorientowany między tymi dwoma. W końcu błądzić jest rzeczą ludzką. Ale dziś, w XXI wieku, ignorancja nie jest już błogosławieństwem. Przejdziemy więc od razu do rzeczy. To, jako kto jesteś identyfikowany przy urodzeniu, to twoja płeć, podczas gdy twoja seksualność zależy od tego, kogo pociągasz fizycznie i romantycznie. Aby zrozumieć różnicę między tymi dwoma zawiłymi terminami, przyjrzyjmy się im od tyłu.

Na pewno spotkałeś się z terminem LGBTQ+. L oznacza tutaj lesbijki, G - gejów, B - biseksualistów, T - społeczność transseksualną, a Q - queer, co jest terminem zbiorczym dla każdego, kto nie identyfikuje się z heteroseksualistami głównego nurtu. Queer może obejmować osoby aseksualne, panseksualne lub kwestionujące. Chwila, zgubiliśmy cię? Uprośćmy to.

Podczas czytania należy pamiętać o jednej rzeczy: płeć przypisana dziecku przy urodzeniu, zwana płcią urodzeniową, jest płcią męską lub żeńską i opiera się na zewnętrznej anatomii dziecka. Oznacza to, że jeśli dziecko urodzi się z penisem, jest uważane za mężczyznę, a jeśli dziecko ma pochwę, jest uważane za kobietę. Będziemy używać terminów "kobieta" i "mężczyzna" w ten sam sposób, aby ułatwić zrozumienie.

Lesbijki

Kobiety, które fizycznie, emocjonalnie i seksualnie pociągają kobiety.

Geje

Mężczyźni, których pociągają inni mężczyźni w sposób fizyczny, emocjonalny i seksualny.

Biseksualiści

Kobiety lub mężczyźni, których fizycznie, emocjonalnie i seksualnie pociągają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Biseksualizm może mieć różne stopnie. Oznacza to, że dana osoba jest zainteresowana zarówno mężczyznami, jak i kobietami, ale skłania się ku jednemu z nich bardziej niż ku drugiemu. Zainteresowanie to może również przybierać różne formy. Na przykład, osoba biseksualna może być zainteresowana zarówno mężczyznami, jak i kobietami, ale współżyje tylko z jednym z nich.

Osoby transpłciowe

Słowo trans ma swoje korzenie w łacinie, gdzie oznacza "w poprzek" lub "po drugiej stronie". Tak więc transpłciowość reprezentuje osoby, których płeć jest po drugiej stronie. To powiedziawszy, ci, którzy nie są zgodni ze swoją płcią urodzeniową, ani męską, ani żeńską, nazywają siebie transseksualistami. Oznacza to, że osoba transpłciowa jest identyfikowana jako mężczyzna lub kobieta w momencie urodzenia, biorąc pod uwagę jej genitalia, ale nie harmonizuje z przypisaną jej płcią. Czują przynależność do płci przeciwnej lub żadnej z nich.

Osoby transpłciowe dzielą się zasadniczo na dwie kategorie

  • AFAB - przypisana płeć żeńska przy urodzeniu
  • AMAB - przypisany mężczyzna przy urodzeniu

Innym słowem, które powstało wraz z transpłciowością było Cisgender. Cis w języku łacińskim oznacza po tej samej stronie. Tak więc ludzie, którzy rozpoznają siebie jako płeć urodzeniową są cisgender.

Aseksualiści

Osoby, które doświadczają niewielkiego lub żadnego pociągu seksualnego lub fizycznego do jakiejkolwiek płci, nazywane są aseksualistami (w skrócie as). Aseksualność różni się od abstynencji, w której dana osoba decyduje się nie uprawiać seksu niezależnie od chęci lub popędu. W przypadku osób aseksualnych nie istnieje żadne pragnienie angażowania się w aktywność seksualną. Aseksualiści mogą jednak odczuwać pociąg romantyczny do osób płci przeciwnej lub nawet tej samej.

Panseksualista

Osoba, którą fizycznie, emocjonalnie i seksualnie pociągają osoby wszystkich płci. Panseksualiści mogą być również określani jako "ślepi na płeć", biorąc pod uwagę, że płeć nie jest dla nich czynnikiem determinującym pociąg do kogoś.

Skoro mamy już ze sobą słowniczek, wróćmy do akronimu LGBTQ+. L, G i B to orientacje seksualne, natomiast T to płeć. Aby dobrze zrozumieć, pamiętaj, że lesbijka to kobieta, która została zidentyfikowana jako kobieta, zgadza się ze swoją "płcią urodzeniową" i pociąga ją inny człowiek, który również został zidentyfikowany jako "kobieta". Podobnie, biseksualny mężczyzna rezonuje z byciem "mężczyzną" i czuje się zarówno "kobietą", jak i "mężczyzną". Jednak w przypadku osób transpłciowych, nie zgadzają się one ze swoją "płcią urodzeniową". Transseksualnemu mężczyźnie przypisano przy urodzeniu płeć "żeńską" i odwrotnie.

Oddzielmy ziarno od plew. Istnieje kilka szerokich kategorii płci, takich jak Cisgender, Transgender, Polygender i Omnigender (osoby, które identyfikują się z cechami wielu płci) oraz Non-Binary (osoby, które nie identyfikują się z żadną płcią). Osoby cispłciowe dzielą się na kobiety i mężczyzn. Osoby transpłciowe segregują się jako trans-męskie i trans-kobiece.

To było, aby poradzić sobie z płcią. Porozmawiajmy teraz o seksualności.

Seksualność - silna, dzika, ciepła i wolna!

Zacznijmy od najważniejszego aspektu seksualności, jakim jest samookreślenie. Każda osoba ma prawo do zdefiniowania własnej seksualności. Twoja orientacja seksualna powinna mieć sens przede wszystkim dla Ciebie, a dopiero potem dla innych. Drugi w kolejności jest fakt, że seksualność jest dynamiczna. Różne części naszego życia mogą wchodzić ze sobą w interakcje w afirmujący lub mylący sposób. I jest to całkowicie normalne. Odkrywanie swojej seksualności odgrywa znaczącą rolę w określaniu stanu samopoczucia psychicznego i społecznego. Nasz poziom świadomości, akceptacji i radości z własnego i cudzego ciała oraz nasza zdolność do odczuwania i wyrażania potrzeby intymności (emocjonalnej i fizycznej) z naszymi partnerami również wchodzą w zakres seksualności.

Seksualność jest osobista i zróżnicowana. Podczas gdy wielu z nas ma to łatwe, niektórzy mają trudności z identyfikacją swojej seksualności. Odkrycie i możliwość utożsamiania się ze swoją tożsamością seksualną jest niezwykle wyzwalającym doświadczeniem. Jak już wspomniano, możesz mieć różne preferencje seksualne na różnych etapach swojego życia. Mogą pociągać cię mężczyźni, kobiety, oboje lub żadne z nich w jednym lub drugim momencie życia. Jest to całkowicie normalne. Chociaż istnieją terminy opisujące orientacje seksualne, nie należy się fiksować i próbować wcisnąć się w jakąś kategorię. W końcu to zrozumiesz.

Podczas gdy przechodzimy przez ten labirynt, w którym odkrywamy nasze różne tożsamości, musimy pokonać różne przeszkody. Jedną z nich jest wizerunek ciała. W naszej następnej sekcji porozmawiajmy o obrazie ciała i jego związku z seksualnością.

Seksowne ciało

Wszyscy wiemy, że szczupłe i wysportowane ciało jest zdrowe. Jednak dzisiejsza obsesja na punkcie określonych typów ciała wykracza daleko poza to. Fantazjujemy o obrazach ciała, które są nie tylko trudne do osiągnięcia, ale mają długoterminowy szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Aby wyglądać w określony sposób, zmieniamy naszą dietę, czasami rezygnując z niezbędnych składników odżywczych wraz z naszą wygodną żywnością. Prowadzi to do niedoborów i chorób. Presja społeczna dotycząca wizerunku ciała wpływa również na naszą samoocenę i morale. W najgorszym przypadku zaabsorbowanie własnym ciałem i wyglądem przekształca się w tak zwane zaburzenie dysmorficzne. Osoby cierpiące na dysmorfię ciała mają zniekształcony obraz samego siebie i nadmiernie martwią się postrzeganymi wadami swojego wyglądu. Dysmorfii ciała zwykle towarzyszy głęboki wstyd z powodu tego, jak wygląda ich ciało.

Podczas gdy presja, przez którą przechodzą heteroseksualiści, aby wyglądać w określony sposób, jest nie do przecenienia, historia homoseksualistów idzie inną drogą.

Myślisz, że jesteś seksowny?

Badania pokazują, że homoseksualni mężczyźni (geje i biseksualiści) cierpią na zwiększony poziom niezadowolenia z ciała. Teoria uprzedmiotowienia jest wiarygodnym wyjaśnieniem tego trendu obserwowanego wśród tych mniejszości seksualnych. Teoria ta zakłada, że geje i osoby biseksualne odczuwają dodatkową presję, by wyglądać "pożądanie" ze szczupłym i umięśnionym ciałem. Presja ta wynika z faktu, że mężczyźni, niezależnie od ich orientacji seksualnej, kładą większy nacisk na wygląd fizyczny niż kobiety. Dlatego homoseksualni mężczyźni próbujący przyciągnąć mężczyzn muszą się bardziej starać. Ta samoobiektywizacja prowadzi do ciągłego monitorowania własnego ciała, oceny wyglądu fizycznego zamiast zwracania uwagi na to, jak się czuje lub funkcjonuje. W konsekwencji stłumione niezadowolenie i zwątpienie w siebie może prowadzić do problemów psychicznych, takich jak zaburzenia lękowe i depresja.

Ogólnie rzecz biorąc, kobiety mają bardziej negatywny obraz ciała niż mężczyźni, a nawet 80% kobiet zgłasza niezadowolenie z własnego ciała. Istnieje jednak znacznie mniejsze dążenie do szczuplejszego ciała u kobiet homoseksualnych (lesbijek i biseksualistek) niż u kobiet heteroseksualnych. Zaobserwowano również, że kobiety homoseksualne w mniejszym stopniu inwestują we własne ciało, np. stosując diety lub ćwiczenia, w porównaniu do kobiet heteroseksualnych. Co więcej, kobiety homoseksualne preferują ideał ciała ze znacznie większą ilością tkanki tłuszczowej niż kobiety heteroseksualne.

Co więcej, niedawne badanie wykazało, że kobiety homoseksualne mają większy popęd do męskości niż kobiety heteroseksualne. Chociaż sprawa niezadowolenia wydaje się być lepsza w przypadku homoseksualnych kobiet, nie jest to absolutnie w porządku. Kobiety, niezależnie od ich seksualności, są stale poddawane publicznej kontroli, aby wyglądać w określony sposób.

Niepokój związany z wizerunkiem własnego ciała jest ściśle powiązany ze zdrowiem seksualnym. Osoby niezadowolone ze swojego wyglądu mogą uważać seks za trudny i wywołujący niepokój, ponieważ uwaga skupia się na ich ciałach zamiast na doznaniach. Wstępne dane sugerują, że niezadowolenie z ciała może negatywnie wpływać na jakość zdrowia seksualnego wśród homoseksualistów. Co więcej, sugeruje to, że niezadowolenie z ciała może służyć jako dystalny czynnik ryzyka przenoszenia wirusa HIV poprzez niską samoskuteczność seksualną, a następnie seks bez prezerwatywy w pogoni za przyjemnością.

Seksowna i wiesz o tym

Podsumowując, liczy się miłość do samego siebie. Możesz potrzebować trochę czasu, aby pogodzić się z faktem, że zazwyczaj nie jesteś taki jak inni ludzie wokół ciebie lub twoje preferencje różnią się od nich i to jest w porządku. Poświęć trochę czasu, aby przyznać się do tych różnic. Przypominaj sobie codziennie lub częściej, że kochasz to, kim jesteś i to wszystko, czego kiedykolwiek będziesz potrzebować. Najpotężniejszą rzeczą, jaką ktokolwiek może nam powiedzieć, jest to, co sami sobie mówimy. Wszystko, co musisz zrobić, to dowiedzieć się, kim jesteś, a następnie zrobić to celowo. Pamiętaj, że nie mogą cię przestraszyć, jeśli ty przestraszysz ich pierwszy!

Komentarze (0)

Zostaw komentarz