Najnowsze artykuły

Niedoczynność tarczycy - plan diety...

Niedoczynność tarczycy może być wyzwaniem do zarządzania, ponieważ żywność, którą spożywasz, ma wpływ na skuteczność leczenia. Chociaż...

Czytaj Więcej

9 mitów i faktów na temat nowego koronawirusa, których należy być świadomym

Niedawny globalny wybuch nowego koronawirusa spowodował powstanie wielu artykułów prasowych, filmów i postów w mediach społecznościowych. Wszystkie z nich mówią o środkach zapobiegawczych, objawach, pochodzeniu oraz o tym, co należy, a czego nie należy robić. Chociaż wszystkie te źródła starają się przynieść świadomość, to również dały początek kilku mitom, które doprowadziły do tego, że ludzie albo powstrzymują się od lub przejadają się pewnym rodzajem żywności, trzymają swoje zwierzęta z dala od siebie lub podejmują "z głowy" środki bezpieczeństwa. Dlatego też, my w HealthifyMe chcielibyśmy poinformować naszych użytkowników o kilku mitach, które robią rundę i fakty na to samo.

#1 Mit: Nowatorski koronawirus nie może rozprzestrzeniać się w gorącym/wilgotnym klimacie

Fakt: Z dotychczasowych dowodów wynika, że nowy koronawirus może rozprzestrzeniać się na wszystkich obszarach, niezależnie od pogody/klimatu. Niezależnie od temperatury panującej w danym miejscu, zawsze pamiętaj o podjęciu środków zapobiegawczych, takich jak mycie rąk wodą z mydłem lub użycie środka odkażającego na bazie alkoholu. Dzięki temu nie tylko unikniesz wszelkich form infekcji, ale także wyeliminujesz szanse na rozprzestrzenianie się wirusa.

#2 Mit: Koronawirus może być przenoszony przez ukąszenia komarów

Fakt: Jak dotąd nie ma dowodów na to, że Novel Coronavirus może być przenoszony przez komary. Wirus ten jest wirusem oddechowym i rozprzestrzenia się głównie poprzez kropelki, gdy osoba kaszle lub kicha lub poprzez kropelki śliny lub wydzieliny z nosa. Aby się chronić, zaleca się utrzymywanie czystych rąk przez cały czas i unikanie bliskiego kontaktu z osobami z objawami przeziębienia lub kaszlu.

#3 Mit: Zwierzęta domowe mogą rozprzestrzeniać koronawirusa Novela

Fakt: Nie ma dowodów na to, że zwierzęta domowe mogą być zarażone lub przenosić chorobę. Jednak, aby być po bezpiecznej stronie, najlepiej myć ręce wodą z mydłem po kontakcie ze zwierzęciem. W ten sposób chronisz się przed infekcjami i innymi chorobami, takimi jak E.coli i Salmonella, które mogą przenosić się między zwierzętami domowymi a ludźmi.

#4 Mit: Jedzenie czosnku może pomóc Ci uniknąć zarażenia się Novel Coronavirus

Fakt: Bez wątpienia czosnek jest zdrową żywnością, która może mieć pewne właściwości antybakteryjne, które pomagają budować odporność. Jednak nie ma dowodów na to, że spożywanie czosnku może pomóc w zapobieganiu zakażeniom koronawirusem, twierdzi WHO.

#5 Mit: Płukanie nosa solą fizjologiczną pomoże zapobiec infekcjom wywołanym przez Novel Coronavirus

Fakt: Nie ma dowodów na to, że regularne płukanie nosa solą fizjologiczną chroni ludzi przed Coronavirusem. Owszem, płukanie nosa solą fizjologiczną pomaga w zwalczaniu przeziębienia, ale nie wykazano, aby regularne płukanie nosa zapobiegało chorobom układu oddechowego.

#6 Mit: Koronawirus może dotyczyć tylko osób starszych

Fakt: Nowatorski koronawirus dotyka wszystkich bez względu na wiek. Dlatego konieczne jest, abyś przestrzegał zasad higieny rąk i dróg oddechowych. Prawdą jest jednak, że osoby starsze i osoby z takimi schorzeniami jak cukrzyca, nadciśnienie, astma i choroby serca są bardziej podatne na poważne zachorowania w przypadku zakażenia tym wirusem.

#7 Mit: Antybiotyki są skuteczne w zapobieganiu i leczeniu Novel Coronavirus

Fakt: Antybiotyki mogą pomóc tylko w walce z bakteriami. COVID 19 jest wirusem i nie będzie miał na nie wpływu, twierdzi WHO. Jednakże, jeśli zostałeś dotknięty wirusem, lekarze przepisują antybiotyki osobom zarażonym wirusem, ponieważ mogą one również złapać infekcje bakteryjne.

#8 Mit: Nowatorski koronawirus jest uleczalny dzięki specjalnej szczepionce

Fakt: Do tej pory nie ma specyficznego leku zalecanego do zapobiegania lub leczenia Novel Coronavirus. Naukowcy nie odkryli jeszcze lekarstwa na tego wirusa. Kilka instytucji, w tym WHO, pomaga przyspieszyć prace badawczo-rozwojowe nad stworzeniem antidotum. Do tego czasu zaleca się podjęcie wszelkich środków ostrożności, aby utrzymać wirusa w ryzach.

#9 Mit: Szczepionki przeciwko zapaleniu płuc chronią przed nowym koronawirusem

Fakt: Nie, szczepionki przeciwko zapaleniu płuc nie zapewniają ochrony przed nowym koronawirusem. Ponieważ wirus ten jest tak nowy i odmienny, potrzebuje własnej szczepionki. Naukowcy próbują opracować szczepionkę przeciwko 2019-nCoV, a WHO wspiera ich wysiłki. Chociaż te szczepionki nie są skuteczne przeciwko 2019-nCoV, szczepienia przeciwko chorobom układu oddechowego są wysoce zalecane w celu ochrony zdrowia.

Podsumowując, biorąc pod uwagę nową infekcję, o której tak wiele jeszcze nie wiadomo, ważne jest, aby być świadomym, szukać wiarygodnych informacji i działać zgodnie z nimi. Mamy nadzieję, że powyższe mity i fakty pomogły Ci odróżnić dobro od zła i wystarczająco uzbroiły Cię w podjęcie właściwych działań, aby uchronić siebie i bliskich przed tą chorobą układu oddechowego.